Sporun kitlelere yaygınlaştırılması açısından öncelikli spor dallarının tesbiti ve tesis politikası Gümüşhane ili uygulaması
  1. Tez No: 27631
  2. Yazar: ERTUĞRUL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. M. ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 55 ÖZET Bu çalışma 1992 Şubat ayında başlamak üzere 500 kişi üzerinde uygulanması lüşünülmüştür. Bu da yaklaşık olarak toplam nüfusun % 0.8'ine tekabül etmektedir. Çalışma sonucunda toplanan veriler dağılımların yüzdeleri belirlenerek tespit edilmiştir. Anketlerin sonuçları incelendiğinde, Gümüşhane ilinde bireylerin büyük ço ğunluğu (% 29) futbola ilgilerinin olduğunu belirtmişlerdir. Futboldan sonra kayak ve gü reş gibi yöre insanının daha iyi tanıdığı spor branşları gelmektedir. Gümüşhane ilinde kitle sporu teşvik edilmesi için neler yapılabileceğini belirle mek ve öncelikli spor branşlarını tespit etmek bu çalışmanın en önemli gayesidir. Diğer bir gayede ildeki spor tesislerinin ihtiyaca cevap verip vermediğinin belirlenmesidir. Bu tespitlere varabilmek için ilin tarihçesi araştırılmıştır. Tarihin ilk dönemlerin den itibaren zengin maden yataklarına sahip olması, birçok medeniyetin kaynağını oluş turmasına sebep olmuştur. Gümüşhane ili Oğuzların Anadolu'ya göçüyle Türklerin hakimiyetine girmiştir. Daha sonraki yıllarda Bizanslılar ve Türkler arasında sürekli el değiştirmiştir. Bu durum Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon Rum Potnus Devleti'ni almasına kadar sürmüştür. Bu dönemden sonra Gümüşhane Osmanlılar yönetimine girmiştir. Tarihi gelişiminde zengin maden yataklarına sahip olmasıyla önemli yer tutan il, coğrafi yapı olarak oldukça dağlık bir bölgedir. Dağlar ve vadiler sinsileleri birbirini takip eder.Coğrafi yapının bu özelliklere sahip olması sportif yönlenmeyi de etkileyebileceği düşünülebilir. Günümüzdeki Gümüşhane ilinin sportif açıdan en önemli özelliklerinden biri de nüfus yoğunluğu içerisinde öğrencilerin önemli bir yer tutmasıdır (% 17). Ayrıca ilde okuma yazma oranı da oldukça yüksektir (% 92). ilin ekonomik yapısı meyvecilik, hayvancılık ve tarımcılık üzerine kurulmuştur. Sanayinin gelişimi ulaşım ve pazarlama eksikliğinden olumsuz yönden oldukça etkilen miştir.
Özet (Çeviri)
- 54 SUMMARY This study starts from FEB 1 992 and it is thought that this survey applied to 500 people. This proportion does reflects % 0.8 of total poplustion. When the results of inquiry are examined carefully, This survey shows that considerable amount of the population in Gümüşhane (% 29) a interested in football. The sports like wrestling and skiing which people in Gümüşhane are familiar with, come after football. The objective of this survey is to determine the means of encoring sportive activities. Another goal of this survey is to understand whether sportive facilities can sustain their demands. The history of Gümüşhane has been examined to reach aforementioned goals. From the first periods of history Rich natural resources in this region attracted many civilisations for inhabitance. After migration of Oğuz to Anatolia, The Turks dominated this area. Later Byzantine and Ottoman Empires had subsequently the governing power. This situation continued till Fatih conquered Trabzon Rum Pontus empire thereafter. The Ottoman ruled Gümüşhane. Although rich natural resources, geographically Gümüşhane is rocky region that has full of valley ranges. It is thought that The disadvantage of geographical nature discouraged sportive improvements. The characteristic of today's Gümüşhane is that The rate of juniors (students) in population is very high (% 17), in addition literacy in Gümüşhane is rather high (% 92). Economic structure of this city is relying on fruut-selling, stock breeding and agriculture. Lack of transportation and marketing effected the progress of industry in this region negatively. First sportive activities started with local sports like riding and shooting. Thereafter due to the lack of interest on these sports, Soccer started to attract local people. Many football clubs have been established since then. One of the basic reason which contributes these negative improvements is the lack and even absence of sportive infrastructure. In the highlights of these data above, The main reason influencing the sportive developments have been analyzed in order to make an appraisal to various proposal yielding future operations.