Sporun kitlelere yaygınlaştırılması açısından öncelikli spor dallarının tesbiti ve tesis politikası-Antalya uygulaması-
- Tez No: 27632
- Danışmanlar: DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
87 ÖZET Spor insanların bedeni ve ruhi sağlığını geliştirerek toplu mun sosyal bunalımlara kapılmasını önler. Bu sebeple toplumsal faaliyetlerde bu aracı en uygun şekilde kullanmak ve organize edip yaygınlaştırmak temel amaç olarak kabul edilmektedir. Sporun kitlelere götürülmesinde toplumun spora bakış açısı, bu konudaki düşünce yapısı ve sporla ilgili değer yargılarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Başarının sağlanması ve geliştirilmesi için ayrıca iklim, bedeni yetenek ve maharetler, tesis hizmet kolaylıkları da dikkate alınarak, yörelere uygun öncelikli spor dallarının seçilmesi ve teşviki gerekmekte dir. Bu çalışmada Antalya Bölgesi'nde halkın spora yatkınlığı ve öncelikli spor branşları tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada; öncelikli spor dallarıyla, eğitim seviy esi, cinsiyet durumu, yaş kategorileri, işçi - memur durumu, yerli olan ve olmayan halk, gelir düzeyleri gibi sosyolojik parametreler arasındaki ilişki incelenmektedir. Hızla gelişen Antalya bölgesinde spora eğilim oldukça yüksektir. Bunun yanında Lisanslı olarak spor faaliyetine kanlım çok düşük olmamakla birlikte yetersizsdir. Genelde en fazla eğilim futbol branşına olup, eğitim seviyesi yükseldikçe salon sporlarına olan ilginin arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca ferdi sporlarda da ilginin gelir düzeylerine göre branş değişikliği gösterdiği görülmektedir. Bunun sonucu olarak bölgede özellikle futbol, voleybol, basket bol, basketbol, güreş, yüzme, okçuluk, bisiklet gibi spor dallarında yetenekli sporcuların yetişebilmeleri bir potansiyelin mevcut olduğu tespit edilmiştir. Ancak bölgede kapalı spor salonları, yüzme havuzlarının yetersizliği, futbol sahalarının sayısal fazlalığı salon sporlarına karşı olan ilgiyi düşürmekte ve olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY Sport prevents community to be seized with social depressions, by strengthening physical and psychological health of people. So, in social activiti es, to use this means with the most appropriate way and to have it widespread, by organizing are to accepted as main purpose. It is necessary t take into consideration evaluations of community rela ted with sport, opinion of cammunity to spart and construction of their thoughts about this subject in order to be taken sport to groups. Besides, it is necessary to be chosen privileged sport bronches, appropriate to regions, and encourage ment of them, by being taken climate, physical capacity and skills, also faciliti es in foundation, service into consideration in order to be ensured and developed of success. In this study, skill of people in Antalya to sport and privi leged sport branches have been tried to be established. In surveys, the relation among sociological parameters like privileged sport branches, education level, sex, age, categories, warker-emploque status, people who are local and not local, income levels are to be examined. Tendency to sport in Antalya region, which develops rapidly, is quite high. Nevertheless, participation for sport activity as a person who has bache lor's degree is not too low, but is insufficient. Usually the most tendency is for football branch. With rising of education level, the interest that is to increase for the indoor sports has been observed. Also, in individual sports, the fact that interest shows variation of branches according to income levels is to be seen. As a result of this, in that region, that a potential that talested sport smen will be able to be trained in the sport branches, especiall, like football, basketball, volleyball, wrestling, swimming, cyclin, archery... ete, has existed is to be observed. However, in this region, inadequacy of indoor sport saloons and the swimming pools, excess of football areas are to be on the decrease the interest for indoor sports and are to effect them in a negative way.