Tansiyonmetre ve gözenekli seramik kabın yerli standart malzeme ile yapımı üzerine bir araştırma
Tansiyonmetre ve gözenekli seramik kabin yerli standart malzeme ile yapimi üzerine bir araştirma
  1. Tez No: 276312
  2. Yazar: TUĞBA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KARAKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Toprak suyu tansiyonunu, yani toprak suyu enerji durumunu ölçen aletler içinde tansiyometreler, sulama zamanının belirlenmesinde en fazla kullanılan araçlardan biridir. Bu çalışma ile, ülkemizde hali hazırda ithal yoluyla elde edilen, tansiyometre ve onun toprak suyu ile bağlantısını sağlayan gözenekli seramik kabın yerli standart hammaddeler kullanarak üretimi amaçlanmıştır.Seramik kabın imalatında, Eczacıbaşı tarafından üretilen öğütülmüş mineral karışımları (ESC-1, ESC-3 ve ESC-7), mikronize kuvars, defokulant ve nişasta gibi maddeler ile hazırlanan karışımlardan kalıplanan seramik kaplar, değişik sıcaklıklarda (950 ? 1070 ?C) pişirilerek özellikleri belirlenmiş ve ithal (irrometre) seramik kap ile mukayese edilmiştir. Seramik kap imalati için; 100 gr ESC-1, 30 gr mikronize kuvars 0.5 gr deflokülant ve 65 gr su ile hazırlanan çamurdan kalıplanan numunenin 1000 ?C de pişirilmesi uygun bulunmuştur. Böylece elde edilen seramik kaplar, yarım parmak PVC boru ve Te ve yerli vakummetre kullanılarak tansiyometre imalatı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tensiometer among the instruments that are being used to measure soil water suction or energy status of soil water, is one of the most practical instruments used for determining the time of irrigation. The objective of this research is to make tensiometer and its ceramic cup, that provide the contact between tensiometer and soil water, using standart domestic materials.In this research, the ceramic slips composed from the ground mineral mixtures produced by Eczacıbaşı (ESC-1, ESC-3 and ESC-7), micronized quartz particles, defulocculant and starch were used to make ceramic cup for tensiometer. Molded ceramic cups (greenwares) were fired at different temperatures ranging from 950 to 1070 ?C and analyzed for their properties and compared with the imported ceramic cups. The ceramic cups molded and fired at 1000 ?C from the mixture of 100 gr ESC-1, 30 gr quartz, 0.5 gr defulocculant and 65 gr water were found to be convenient. With the ceramic cups made from this research and ½ inch PVC pipe and Te and the domestic vacuum metre can be used for making domestic tensiometers.