Farklı seviyelerde kurutulmuş damıtık tahıl çözünürleri (DDGS) içeren rasyonların Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix Japonica) performans özelliklerine etkisi
Effects of different levels of dried distilled grain solubles (DDGS) on performance traits of Japenese quail (Coturnix coturnix Japonica)
- Tez No: 276313
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu deneme; Farklı seviyelerde Kurutulmuş Damıtık Tahıl Çözünürleri (DDGS) içeren rasyonların bıldırcınların performans ve karkas özelliklerine etkilerini belirlemek için yürütülmüştür.Günlük yaşta ve karışık cinsiyette Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) kullanıldığı bu denemede rasyonlar aşağıdaki gibi oluşturulmuştur: I) Kontrol grubu (DDGS içermeyen sarı mısır-soya küspesi ağırlıklı bazal rasyon ); II) %5 DDGS içeren grup; III) %10 DDGS içeren grup; IV) %15 DDGS içeren grup; V) %20 DDGS içeren grup. Deneme süresi 6 hafta olup, gruplar 4 tekerrürlü (5Grup x 4 Tekerrür = 20 Alt Grup) ve her tekerrürde 10 (5 erkek+5 dişi) civciv olacak şekilde oluşturulmuştur (20 Alt Grup x 10 Civciv = 200 Civciv).
Özet (Çeviri)
This study was carried out determining effects of different levels of dried distilled grain soluable (DDGS) on performance traits of Japenese quail (Coturnix coturnix japonica).In this experiment, newly hatched chicks and mixed sex Japenese quails were used. Quails were fed with diets containing different levels of DDGS for 6 weeks. Experimental groups were as follows: I) Control group (No DDGS); II) 5% DDGS group; III) 10% DDGS group, IV) 15% DDGS group; V) 20% DDGS group. All groups were designed by four replications with 10 chicks (5 groups x 4 replicates x 10 chicks = 200 chicks). During the experiment, feed and water were provided as ad-libitum.