Dicle Üniversitesi erkek hentbol takımının fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin tespiti ve elit seviyedeki sporcularının fiziksel ve fizyolojik özellikleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 40526
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM ATİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
60 6- ÖZET: Bu çalışmanın amacı, Dicle Üniversitesi Erkek Hentbol takımında yer alan 16 sporcunun fiziksel, fizyolojik ve kondisyonel kapasitelerini tespit etmek ve elit hentbol oyuncuları ile mukayese etmektir. Bu çalışmamda yaş, kişi, bilgi formu ile boy ve ağırlık hasas kantarda ölçülerek yapıldı. İstirahatte kalp atım sayısı stethoskope, kan basıncı stathoskope ve tansiyon aleti, vücut yağ yüzdesi skinfold kliper aleti ile ölçüldü. Aerobik güç (12 dak. koşu) cooper testi, Vital kapasite spirometri, 30 metre koşu kronometre, dikey sıçrama metre kullanılarak ölçüldü. Bu araştırmalar sonucunda; Fiziksel ölçümler, Dicle Üniversitesi oyuncularının yaş ortalamaları ile elit sporcular arasındaki değerler (P< 0.05) oranında anlamlı bulunurken, boy değerleri arasındaki fark (P> 0.05) oranında anlamsız bulundu. Ancak ağırlık ortalamalarına bakıldığında, Dicle Üniversitesi sporcuları ile elit sporcular arasında (P< 0.001) oranında oldukça anlamlı bir farklılık bulundu. Ayrıca quetelet indeks ortalamaları da (P< 0.05) oranında anlamlı olduğu saptandı. Kondisyonel ölçümler de, Dicle Üniversitesi oyuncularının 30 metre sprint ortalamaları ile elit sporcular arasındaki değerler (P< 0.001) oranında anlamlı bulunurken, dikey sıçrama değerleri (P> 0.05) oranında anlamsız bulundu. Fizyolojik ölçümlerde ise, Dicle Üniversitesi oyuncularının istirahatte kalp atım sayıları ve kan basınçları ortalamaları arasında elit sporcuların değerleri olmadığından mukayese yapılamadı. Ancak vital kapasite ölçümler sonucu Dicle Üniversitesi oyuncularının ortalamaları ile elit sporcuları arasındaki değerler (P< 0.001) oranında anlamlı61 bulundu. Ayrıca Max V02 değerleri arasında (P< 0.05) oranında anlamlılık saptandı. Tespit etiğimiz değerlerin elit düzey sporcuları değerlerinden düşük bulunması, gerek sporcu seçiminin yetersiz olmasından, gerekse beslenme ve sosyo-ekonomik faktörlerin düşük ve antrenman programlarının yetersiz olmasından kaynaklandığım söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
62 7-SUMMARY: The aim of this study is to establish physical, physiological and conditional capabilities of 16 players involued in the man handball team of Dicle University, and to compare with the elite handball team players. In this study, the ages of the players were determined through questionnaire, while the data regarding height and weight were provided by a sensible weighing - machine number of heart beat at rest was measured by a stethoscope, blood pressure by stethoscope and sphygmomanometer, body fat percentage by skinfold kliper. Aeorobic power (12 minute run ) was measured by spirometer, 30 meter run by chronometer and vertical spring - up by a meter. As a result of the physical measurements, averages of age between the two groups were found to be significantly different ( P0.05 ). in view of weight averages between the two groups, a highly significant difference was, however, identified ( P0.05 ). As to physiological measurements, the comparision for number of heart beat at rest and blood pressure was not carried out since the values belonging to elite players were not available.