Kapatılmış Sızma (Konya) cıva madenlerinin çevre üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation on effects of abandoned Sizma (Konya) mercury mine on environment
  1. Tez No: 276314
  2. Yazar: FATİH AHMET GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yeraltından çeşitli metotlarla çıkarılan madenler, mineral atıklarıyla beraberçıkarıldığı için mineral dokusuna ulaşıncaya kadar kırma, öğütme ve eleme işleminetabi tutulurlar. Eleklerden geçirildikten sonra silolarda depolanır. Buraya kadar tümmadenlerde aynı işlemler uygulanır. Bundan sonra zenginleştirme işlemine geçilir.Cevherin yapısına göre önce sulu sistem zenginleştirme ile mineral atıkları temizlenir.Bu işlemler sonrasında oluşan sıvı atıkların depolanması çoğu zaman su ilişkileri vetuzlanmada etkili olurlar ve tarımsal zehirli metallerin veya maden cevherini işlemedekullanılan kimyasal atıkları bulundurabilirler. Aşırı dolu sedimantasyon havuzlarıoldukça zararlı ve tehlikelidir. Bunların etkileri ile hidrostatik basınç artar ve atık barajduvarlarının çökmesi veya sızıntı olması durumunda çevrede doğrudan büyük tehlikeoluşturabilirler. Bu çalışmada, Türkiye'de işletilen ve kapatılmış olan madenlerin çevreüzerine etkilerinin tespit edilmesi amacıyla Sızma (Konya) Cıva Madeninin 1993yılında kapatıldığı günden bu yana hayvan, bitki, toprak, yer alt ve yerüstü sularındakikalıntılarını araştırarak, Türkiye'deki madencilik çalışmaları sonrası çalışmalarınçevreye etkilerinin minimuma indirgemek ile sahada yapılması gereken rekreasyon vekapatma çalışmalarına ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Various methods of underground mining extracted mineral waste areremoved along with the tissue until it reaches the mineral crushing, grinding andscreening process. After spending sieves are stored in silos. Up here in the sameprocess will apply in all mines. After this process, it leads to enrichment.According to the structure of ore minerals before the water system, waste iscleaned with enrichment. After this process created after the storage of liquidwaste and salt water relations often are effective ore mining and agriculturaltoxic metals or chemicals used in processing waste may have. Sedimentationponds are very harmful and dangerous overload. The effects of hydrostaticpressure increases with them, and the waste or leakage of the dam wall collapsein the event of a major direct environmental hazard may happen. In this study,around the mines operated in and closed Turkey, in order to determine theeffects of metallic mercury was closed since the virgin animals, plants, soil andground water as their search for the remains, post-mining activities in Turkey tobe done for recreation and off-site work is expected to shed light.