Dental implant içine yerleştirilen farklı konsantrasyonlarda klorheksidin ve polimer oranına sahip jellerin implant içi bakteriyel üreme üzerine kısa ve uzun dönem etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro examination of short and long term effects of gels with varying clorhexidine to polymer concentration ratios installed into dental implants on bacterial growth within the implant
- Tez No: 383171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada farklı konsantrasyonlarda klorheksidin glukonat ve kitosan içeriğine sahip jellerin, dental implantlarda mikrosızıntı ve bakteriyel üreme üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Her biri beşer adet implanttan oluşan beş grup planlanmıştır. Çalışma grupları; %1.5 kitosan - %1 klorheksidin glukonat, %1.5 kitosan - %2 klorheksidin glukonat, %2 kitosan-%1 klorheksidin glukonat, %2 kitosan - %2 klorheksidin glukonat şeklindedir. İlgili gruptaki jel, implantın içine uygulanarak iyileşme başlığı kapatılmış; kontrol grubunda ise implantın içine steril besiyeri uygulanmıştır. Tüm implantlar Staphylococcus Aureus içeren besiyerinde inkübe edilmiştir. 1 hafta sonra implantların içinden kağıt koni ile örnek alınarak besiyerine ekim yapılmış; sonuçlar bakteriyel üreme var ya da yok şeklinde değerlendirilmiştir. Aynı işlemler 4, 8, 12. haftalarda tekrarlanmıştır. Bakteriyel kültür sonucunda 1. ve 4. haftalarda, tüm jellerin kontrol grubuna göre belirgin antibakteriyel etki gösterdiği görülmüştür. 8. haftada % 1 klorheksidin glukonat - %1,5 kitosan içeren jelin etkinliğinin azaldığı görülürken diğer jellerin etkinliğinin 12 hafta boyunca değişmediği izlenmiştir. Zamandan bağımsız olarak bakıldığında ise % 2 klorheksidin glukonat içeren jellerin %1 klorheksidin glukonat içeren jellerden daha yüksek antibakteriyel etki gösterdiği görülmüştür. Çalışmamızın sonucunda, özellikle %2 klorheksidin glukonat içeriğine sahip jeller ile, peri-implant kemik kaybının en hızlı olduğu erken dönemde, bakteriyel mikrosızıntının önlenebileceği in vitro olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of gels with varying chlorhexidine gluconate to chitosan ratios on microleakage at dental implants and bacterial growth are evaluated. Five groups were planned and each group consisted of five implants. Four different formulations were prepared for test groups. Chlorhexidine gluconate and chitosan concentrations of the formulations were; 1.5% chitosan - 1% chlorhexidine gluconate, 1.5% chitosan-2% chlorhexidine gluconate, 2% chitosan - 1% chlorhexidine gluconate and 2% chitosan- 2% chlorhexidine gluconate. Each of the gels was installed in five implants. Sterile medium was installed in implants for the control group. All implants were embedded in medium containing Staphylococcus Aureus and incubated for one week. Samples were collected from the internal part of the implants by using a paper point at the end of one week and the paper points were cultivated. Bacterial growth was evaluated according to the presence of bacterial colonies. All procedure was repeated for 4, 8, 12 weeks. According to the bacterial cultivation results, all formulations prevented bacterial growth in the internal cavity of implants along 1 and 4 weeks. Antibacterial effect of formulation containing 1% chlorhexidine gluconate-1, 5% chitosan diminished after 4 weeks while other formulations protected their antibacterial effect for 12 weeks. Gels containing 2% chlorhexidine gluconate showed stronger antibacterial activity than gels containing 1% chlorhexidine gluconate. At the end of this in vitro study, it was shown that a bacteria free environment can be obtained in the internal cavity of the implants by using gels containing 2 % chlorhexidine gluconate for early period of healing when rapid peri-implant bone resorption occurs.