Antalya ili, Demre ilçesi turizm kullanımına yönelik peyzaj potansiyelinin araştırılması
A research into the potential of landscape for touristic usage in Demre, Antalya
  1. Tez No: 276318
  2. Yazar: HASAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ülkemizin en büyük hazinesi olan doğal ve kültürel varlıkların korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusundaki çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar doğal ve kültürel zenginliğimizin önemini daha da ortaya koymaya başlamıştır. Bu değerlerin turizme kazandırılmasıyla, turizm amaçlı aktiviteler genişlemekte ve ülke ekonomisine katkıları artmaktadır. Antalya ili, Demre ilçesi doğal ve kültürel varlıkları ile turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Noel Baba Müzesi, Myra, Kekova ile henüz turizme açılmamış ya da yeterli tanıtımı yapılmamış pek çok doğal ve kültürel alan bulunmaktadır.Bu çalışmada Antalya'nın en önemli doğal ve kültürel kaynaklarının bulunduğu Demre ilçesinin doğal ve kültürel peyzaj değerleri araştırılmış, bu değerlerin korunması ve turizme yönelik kullanılması ile ilgili olarak karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve araştırma alanının doğal ve kültürel kaynakları incelenmiştir. Yöre turizminin sorunlarını ortaya koymak amacıyla arazide yapılan gözlemlerin yanı sıra ilçeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerle birlikte yöre halkı ile anket çalışması yapılmıştır. Ayrıca ilçedeki resmi kurum ve kuruluşların idarecileri ile birlikte önde gelen kişilerin görüşleri doğrultusunda SWOT(FÜTZ) analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar TOWS matrisine aktarılmıştır. Demre ilçesinin köyleri ile ilgili bilgilere ise hızlı kırsal değerlendirme formunun muhtarlarla görüşülerek doldurulmasıyla ulaşılmıştır.Sonuç olarak yöre turizmin sorunları ortaya konmuş, koruma kullanma dengesinin sağlandığı bir turizm gelişmesinin nasıl olması gerektiği konusunda çözüm önerileri sunulmuştur. Bu amaçla oluşan fikir ve görüşler doğrultusunda mevcut potansiyelin korunması ve geliştirilmesi için yapılması gerekenler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on protection of natural and cultural assets which are the biggest treasures of our country and their transfer to the next generation are of great importance. Recent studies have started to further bring up the importance of natural and cultural richness. Utilizing these properties in tourism sector can make a great contribution to diversification of the sector as well as to the country?s economy. Demre district, Antalya, is an attractive place for tourists thanks to its natural and cultural properties. As far as such properties are concerned, there are the St. Nicholaus Museum, Myra, Kekova and many others which have been yet neither opened for tourism nor sufficiently publicised.In this study, natural and cultural landscape values of Demre district hosting the most valuable natural and cultural heritage of Antalya were studied and some resolution suggestions were proposed to issues in terms of protection and make use of these properties in tourism sector. Accordingly, the existing literature was scanned and natural and cultural assets of the study area were investigated. In addition to site observations, a survey was conducted towards the local and foreign visitors in order to reveal the district tourism problems. Moreover, a SWOT analysis was conducted with the managers of the district governmental institutions and prominent individuals and the obtained results were transferred to TOWS matrix. The information related to the villages of the district was collected using a rapid country evaluation form filled by interviewing with the headman.Consquently, the problems of the district tourism were revealed, and solution suggestions on how a tourism activity development with a balanced protection / use should be were proposed. In line with the direction set up with these ideas and views, essential steps were addressed to protect and improve the present potential.