Fizik laboratuvarlarında performans değerlendirmesine yönelik yeniden düzenlenen deney föylerinin etkililiğinin değerlendirilmesi
Determining the effectiveness of the rearranged experiment papers for performance evaluation in physic laboratories
- Tez No: 276333
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmada, ?Genel Fizik Laboratuvar Uygulamaları? derslerinde kullanılmakta olan deney kitapçıkları ile performans değerlendirmeye yönelik yeniden düzenlenen deney kitapçıklarının, öğrenci performanslarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanıldığından; nitel veri analizleri ve nitel veri toplama araçları yoğun olarak kullanılmıştır. Bu araştırmanın denekleri, S.Ü. Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 1. sınıfında okuyan 23 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin performansları betimsel analizle düzenlenerek beceri, norm, gelişim ve ölçüt dayalı olarak yorumlanmıştır. Geliştirilen kitapçığın kullanıldığı deney grubunda yer alan öğrencilerin performanslarının dört farklı referansa göre yüksek olduğu şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was assessed how the experiment sheets being used in the ?General Physic Laboratory Practices? courses, with the revised experiment sheets to evaluate performance affected the students? performances. In this study, as qualitative research method was used; qualitative data analysis and qualitative data collecting means were highly used. The subjects of this investigation involve 23 fresh students studying at Selçuk University, Ahmet Keleşoğlu Education Faculty, and Department of Science Teaching. Arranging the student?s performance with descriptive analysis it was interpreted as the ability, norm, growth and criterion. The performances of the students, in the experiment group where the developed sheets were used, were interpreted as high according to four different references.