Iso/ıec 17025:2017 standardına göre kalibrasyon laboratuvarı modellenmesi ve adli bilimler laboratuvarlarında kullanılan sıcaklık cihazlarının uygunluğu
Modeling of a calibration laboratory based on iso/iec 17025:2017 and conformity assessment of temperature devices used in forensic science laboratories
- Tez No: 607069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Forensic Medicine, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Adli bir olayın çözümü için delillerin adli bilimler laboratuvarında hassas bir şekilde incelenmesi gerekir. Bunun için adli bilimler laboratuvarı çeşitli cihazlara ihtiyaç duyar. Bu tez çalışmasında adli bilimler laboratuvarında kullanılan sıcaklık cihazlarının bazıları incelenmiştir. Sıcaklık cihazları ile yapılan ölçümlerin güvenilir olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Bu açıdan cihazların belirli aralıklarla akreditasyona sahip kalibrasyon laboratuvarları tarafından kalibrasyon işlemlerinin yaptırılması gerekir. Aksi takdirde adli raporların güvenilirliği tehlikeye girebilir. Bu tez çalışmasında ISO/IEC 17025:2017 standardına göre bir kalibrasyon laboratuvarı modellemesi yapılarak, laboratuvarın hangi şartları esas alarak nasıl yönetilmesi gerektiği incelenmiştir. Adli bilimler laboratuvarında kullanılan bazı sıcaklık cihazları seçilerek referans ile karşılaştırmalı kalibrasyon yöntemiyle kalibrasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ölçüm belirsizlik parametreleri tek tek hesaplanarak belirsizlik bütçeleri hazırlanmıştır. Ölçüm sonuçlarına göre uygunluk değerlendirmesi yapılarak cihazların kullanım için uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evidences must be precisely studied to solve criminal investigation. To do that, forensic science laboratories need devices. In this thesis, some of temperature devices used in these laboratories are investigated. Performance of temperature devices used in laboratories must be known to understand reliability of measurements. So, these devices are calibrated at regular intervals in accredited calibration laboratories. If not, reliability of forensic reports may be a problem. In this thesis, a calibration laboratory is constructed according to ISO/IEC 17025:2017 standard and some of temperature devices used in forensic science laboratories are calibrated by comparising method with reference devices. Uncertainty measurement parameters are calculated. Conformity assessments are applied to these devices to understand if this devices are acceptable or not acceptable to use.