Sentetik organik kirleticilerin katalitik ozonlamayla kimyasal oksidasyonu
Chemical oxidation of synthethic organic pollutants by catalytic ozonation
- Tez No: 276339
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada; sentetik organik kirleticilerden organofosforlu pestisitlerin (OPP) katalitik ozonlamayla kimyasal oksidasyonu çalışılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, organofosforlu pestisitler ve oksidasyon ara ürünlerinin (OPP-okson) kromatografik teknikler kullanılarak kantitatif olarak tayini için metot optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamasında ise ozon (O3), UV radyasyonu, hidrojen peroksit (H2O2) ve titanyum oksit (TiO2) çeşitli kombinasyonlarla kullanılarak OPP bileşiklerinin oksidasyonunda optimum şartlar belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında OPP bileşiklerinin ve oksidasyonda ara ürün olarak ortaya çıkan OPP-okson bileşiklerinin toksisitesi Lepidium sativum, Daphnia magna ve Vibrio fischeri toksisite testleri kullanılarak belirlenmiştir.Su ortamında bulunan OPP'lerin analizi için US EPA Metot 3510C sıvı-sıvı ekstraksiyon metodu uygulanmıştır. En iyi ekstraksiyon verimi 20 mL diklormetan kullanılarak elde edilmiştir. Optimize edilmiş şartlarda geri kazanım değerleri OPP bileşikleri için %82±4 ve %95±6 (Relatif Standart Sapma, RSD
Özet (Çeviri)
In this study, chemical oxidation of organophosphorus pesticides (OPP), a group of synthethic organic chemical, by catalytic ozonation was realized. In the first phase of the thesis, an analytical method was developed in order to determine organophosphorus pesticides (OPP) and their oxidation byproducts (OPP-oxons) quantitatively by chromatographic techniques. In the second phase of the thesis, ozone (O3), UV irradiation, hydrogen peroxide (H2O2) and titanium oxide (TiO2) were combined to determine optimum conditions for OPP oxidation. In the last phase of the study, Lepidium sativum, Daphnia magna and Vibrio fischeri toxicity tests were applied to determine toxicity of OPP and OPP-oxon compounds.In determining compounds in aquatic phase, traditional liquid?liquid extraction procedure was adopted from US EPA Method 3510C. The best extraction efficiencies were obtained with 20 mL dichloromethane. Recoveries were between 82%±4 and 95%±6 with Relative Standard Deviation (RSD)