Tuzaklanmış soğuk atomların fiziği
The physics of cold trapped atoms
  1. Tez No: 276340
  2. Yazar: ELİFE ÖZNUR KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması anharmonik tuzaklardaki ultra soğuk ve seyreltik gazların Bose-Einstein yoğuşması üzerinedir. Bu amaçla, harmonik artı kuartik ve kuartik potansiyel tuzaklar göz önüne alınmıştır. Bu tuzaklardaki yoğuşumlar etkileşen ve etkileşmeyen sistemler şeklinde iki ana başlık altında incelenmiştir. Geleneksel yöntemlerden farklı olarak sayısal hesaplamaya dayalı kuantum mekaniksel bir yaklaşım ile D-boyutlu kuartik bir tuzaktaki etkileşmeyen Bose gazı için kapsamlı bir termodinamik analiz gerçekleştirilmiştir. Parçacıklar arası etkileşimlerin yoğuşumun temel özellikleri üzerindeki rolünü belirlemek için Gross-Pitaevskii denklemi ve iki akışkan modelinden yararlanılmıştır. Yoğuşumun K deki özellikleri, Gross-Pitaevskii denkleminin sayısal çözümüne dayalı olarak atomlar arası itici ve çekici etkileşimler, taban ve radyal olarak uyarılmış durumlar, iki ve üç parçacık etkileşimleri gibi açılardan ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca tuzaklama potansiyeli geometrisinin ilgili sonuçlar üzerindeki etkileri de dikkate alınmıştır. Son olarak sonlu sıcaklıklardaki etkileşen bir Bose gazının termodinamik özellikleri iki akışkan modeli kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is on the phenomenon of Bose-Einstein condensation of ultra cold and dilute gases in anharmonic traps. To that end, harmonic plus quartic and quartic potential traps have been considered. The condensates in these traps have been studied under two main topics as interacting and non-interacting systems. A comprehensive thermodynamic analysis has been carried out for the non-interacting Bose gas in a D-dimensional quartic trap by a quantum mechanical treatment based on numerical calculation which is different from the conventional methods. In order to determine the role of interparticle interactions on the main features of the condensate, the Gross-Pitaevskii equation and the two-fluid model have been utilized. Based on the numerical solution of the Gross-Pitaevskii equation, the properties of the condensate at K have been investigated by discussing such aspects as repulsive and attractive interatomic interactions, ground and radially excited states, two- and three-body interactions. Furthermore, the effects of the geometry of the trapping potential on the corresponding results have also been taken into account. Finally, the thermodynamic properties of an interacting Bose gas at finite temperatures have been calculated by using the two-fluid model.