An optical sensor for the determination of some organic compounds based on molecularly imprinted polymer membrane
Kimi organik bileşiklerin tayini için moleküler baskılı polimer membrana dayalı optik sensör geliştirilmesi
  1. Tez No: 276402
  2. Yazar: BURAK BERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİN YENİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çeşitli organik bileşiklerin seçimli ve duyar tayininde son yaklaşımlardan biri moleküler baskılı polimerlerin (MIPs) sentezidir. Moleküler baskılama yapay reseptör bölgeleri oluşturma tekniği olup, fonksiyonel monomer veya monomerlerin çapraz bağlayıcı varlığında tayin edilecek molekül (hedef molekül) etrafında polimerleştirilmesi ile elde edilir. Hedef molekülün özütlenmesinden sonra elde edilen polimerler ayırmada, bağlama denemelerinde, katalizde ve sensör yapımında kullanılabilmektedir.Mefenamik asit insanlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Doz aşımı durumunda toksik metabolik birikim hastalık veya ölümle sonuçlanabilen karaciğerde akut doku ölümüne neden olur. Bu nedenle MFA'ya duyar yöntemlerin geliştirilmesi önemlidir.Bu çalışmada MFA baskılı polimerlerin sentezlendikten sonra MFA'nın geri kazanımı, polimerlerin hedef analiti adsorplama kapasitesi gibi performansının öncelikli saptanması ve heterojen optik sensor geliştirmede uygulanabilmesi amaçlanmıştır. Yapılan literatür taramasında MFA baskılı polimerlere rastlanmaması yapılan çalışmayı orijinal kılmaktadır.Moleküler baskılamada; metakrilik asit monomer (MAA), etilen glikol dimetakrilat (EDMA) çapraz bağlayıcı ajan ve mefenamik asit (MFA) kalıp molekül olarak kullanılarak; MFA molekülünü seçimli olarak bağlayabilen moleküler baskılı polimerler hazırlanmıştır. Moleküler baskılama çalışmalarında 4:1 monomer:kalıp molekül oranı kullanılmıştır.Polimerden MFA' nın geri kazanımı iki şekilde kloroform ortamında sokslet aygıtı ile ve 0.1M NaOH ortamında batch yöntemiyle özütlendiğinde sonuçlar birbirine yakin ve sırasıyla %93.25 ve %93.94 bulunmuştur.MFA' nın polimere geri bağlanmasında kloroform ortamında en yüksek kapasite 0.1M NaOH ile özütlenmiş olan polimer için 45.2 mg/g olarak elde edilmiştir. Bu değer baskılanmamış polimer (NIP) için 6.37 mg/g dır.MFA baskılı polimerler ile hazırlanan PVC bazlı heterojen optik sensörler, MFA yalnız kloroform ortamında flüoresans gösterdiğinden kloroform ortamda yapılan ölçümlerde sensor içeriğinde bulunan plastizerin çözünmesi nedeniyle tatmin edici kalibrasyon ergileri elde edilememiştir.Sentezlediğimiz polimerlerden hazırlanan MFA ya seçimli MI-SPE kullanılmış ve %98.37 bağlama yüzdesi elde edilmiştir.Bu tezde ilk kez hazırlanan mefenamik asit baskılanmış polimerlerin ayırma ve ?n-deriştirme amacıyla katı faz ekstraksiyonunda dolgu maddesi olarak kullanılması denenmiştir.
Özet (Çeviri)
The syntheses of molecularly imprinted polymers (MIPs) are the most recent approaches for selective and sensitive determination of various organic compounds. Molecular imprinting is a technique that forming artificial receptor sites and obtained by polymerizing functional monomer or monomers with a cross linking agent around analyte (target molecule). These polymers can be used for separation, rebinding experiments, catalysis and sensor materials.Mefenamic acid is a drug for humans and used as analgesic and anti-inflammatory. Overdoses of MFA produce toxic metabolite accumulation that causes acute hepatic necrosis, inducing morbidity and mortality in humans.The aim of this thesis as synthesis of MFA imprinted polymers, determination of its performance such as recovery of MFA from polymer, rebinding of MFA on polymer and its application for the preparation of heterogen optical sensor for MFA. As far as we know from the literature survey MFA imprinted polymer was synthesized for the first time.In molecular imprinting; by simply adding methacrylic acid monomer (MAA), etilen glycol dimethacrylate (EDMA) cross linking agent and mefenamic acid (MFA) template molecule; a polymer that can bind MFA selectively was acquired. The monomer:template ratio was used as 4:1.The extraction of MFA from polymer in two ways; soxhlet extraction with chloroform and batch extraction with 0.1M NaOH. Both of them gave very close results such as 93.24% and 93.94% respectively.The maximum capacity of rebinding of MFA from polymer in chloroform with the use of 0.1M NaOH extracted polymer was found 45.2 mg/g. For the non-imprinted polymer (NIP) it was found as 6.37 mg/g.MFA imprinted polymers were used for the preparation of PVC based heterogen optical sensors and due to the fluorescence property of MFA obtained only in chloroform, measurements carried out in chloroform. However the solubility of plasticizer in chloroform satisfactory results cannot be obtained.The MI-SPE of the MFA was carried out using the polymer we have synthesized and binding yield of 98.37% was obtained.In this thesis mefenamic acid imprinted polymer prepared for the first time was examined as solid phase extraction packaging material for separation and pre-concentration purposes.