Görevdeş ağlarda video akışlandırma için arama ve yedekleme stratejileri
Search and replication strategies for video streaming in peer to peer networks
  1. Tez No: 276401
  2. Yazar: YAĞIZ KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. TURHAN TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Jensen-Shannon mesafesi yardımıyla oluşturulan üst katman yapısı üzerinde, aranan videoların hızlı ve etkin biçimde bulunmasını sağlayacak bir arama algoritması tasarlanmıştır. Bunun yanında video arama zamanını kısaltan, akışlandırma performansını arttıran ve akışlandırma esnasında oluşabilecek hatalara karşı toleransı arttıran bir yedekleme stratejisi ortaya atılmıştır. Hem arama algoritmasında hem de yedekleme stratejisinde temel olarak Jensen-Shannon mesafesinden yararlanılmıştır.Önerilen arama ve yedekleme algoritması, gerçek ağ koşulları ile çalışma imkanı veren PlanetLab adındaki test ortamında test edilmiştir.PlanetLab ortamından alınan test sonuçlarına göre önerdiğimiz arama algoritması, diğer bazı arama tekniklerine göre, arama başarı oranı bakımından en fazla %2 oranında daha kötü sonuç verse de hem mesaj karmaşıklığı bakımından, hem arama mesajlarının kat ettiği ortalama atlama sayısı bakımından hem de ortalama arama zamanı bakımından %30'a varan oranlarda daha üst düzey performans sergilemiştir. Öte yandan kullanılan yedekleme stratejisi sayesinde, ortalama arama zamanında, arama mesajlarının kat ettiği ortalama atlama sayısında ve mesaj karmaşıklığında %20'ye varan azalmalar söz konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a search algorithm which runs over an overlay network based on Jensen-Shannon Divergence is proposed to locate the requested video quickly and efficiently. At the same time, a replication strategy is proposed to decrease the average search time and also increase the streaming performance and the fault tolerancy for errors during the streaming process.The search algorithm and the replication strategy were implemented on PlanetLab test bed which provides real network conditions. The test results are also obtained from PlanetLab.The test results show us that although the hit ratio of our proposed search algorithm is 2% worse than some searching algorithms, it is approximately 30% better in terms of message complexity, average hop count and average search time. On the other hand, by means of our proposed replication strategy, average search time, average hop count and message complexity is decreased up to 20%.