İki değişkenli farlıe-gumbel-morgenstern dağılımları için bağımlılık yapıları ve ekonomik verilerde uygulamalar
Dependence structure for the bivariate farliegumbel-morgenstern distributions and applications in economic data
- Tez No: 276403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, iki değişkenli Farlie ? Gumbel ? Morgenstern (FGM) dağılımları için bağımlılık yapıları ve ekonomik verilerde uygulamalar incelenmiştir.Çalışmada kapulaların tarihçesi, tanımı, özellikleri ve kapulaya ilişkin teoremler verilmiştir. Kapula modellerinden iki değişkenli FGM dağılımları sunulmuş ve bunlar için bazı bağımlılık ölçüleri elde edilmiştir. Kendall Tau, Spearman Rho bağımlılık ölçüleri ve bunlar arasındaki ilişkiler iki değişkenli FGM dağılımları için incelenmiştir.FGM dağılım modelleri için koşullu dağılımlar, koşullu olasılık yoğunluk fonksiyonları ve bunlara ilişkin momentler hesaplanmıştır. Ayrıca, bu konuya ilişkin ekonomik verilerde uygulamalar yapılarak modelleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dependence of bivariate Farlie ? Gumbel ? Morgenstern (FGM) distributions and applications in economic data are studied.In the study, history, definition and properties of copulas and the theorems about copulas are given. Bivariate FGM distributions from copula models are presented and some dependence measures of these are obtained. Kendall Tau, Spearman Rho dependence measures and the relations between these measures for bivariate FGM distributions are studied.The conditional distributions, the conditional probability density functions and moments of FGM distribution models are calculated. The modelling doing applications in economic data about this subject is made.