Bakır nanotellerin anodik alüminyum oksit nanokalıplar (AAO) kullanılarak sentezlenmesi ve optik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of copper nanowires using anodic aluminum oxide nanotemplates and investigation of their optical properties
  1. Tez No: 276414
  2. Yazar: ALPER ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, iki aşamalı anodizasyon işlemi yapılmış ve böylece gözenekleri kendiliğinden hegzagonal bir düzende yerleşmiş kusursuz anodik alüminyum oksit (AAO) kalıplar üretilmiştir. AAO nanokalıplardaki gözeneklerin çaplarının 20-300 nm arasında değiştirilebilmesi için anodizasyon sırasında elektrolit olarak sülfürik asit, oksalit asit ve fosforik asit sulu çözeltileri değişik konsantrasyon, pH ve voltaj değerlerinde kullanılmıştır. Gözeneklerin derinliği ise anodizasyon süresi değiştirilerek kontrol edilmiştir.Farklı asidik çözeltiler kullanılarak elektrokimyasal biriktirme yöntemi ile gözenekler bakır ile doldurularak, çeşitli görünüş oranına (uzunluğun çapa oranı) sahip bakır nanotel ağları elde edilmiştir. Sentezlenen bakır nanotel ağlarının yansıma spektrumları 190-1100 nm dalgaboyu aralığında spektrofotometre cihazı kullanılarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two-step anodization process has been performed, and thus perfect templates (AAO), with holes, arranged naturally in hexagonal order were produced. The sulfuric acid, oxalic acid and phosphoric acid aqueous solutions with various concentrations and pH values were used as electrolytes using different voltages during anodization so that diameter of the holes in AAO can change between 20-300 nm. The depth of the holes was adjusted by controlling anodization time.The holes have been filled with copper by AC electrochemical deposition in different acidic solutions, resulting to nanowire arrays with various aspect ratio (ratio of length to diameter). Reflectance spectra of the synthesized copper nanowire arrays were taken in the wavelength range 190-1100 nm by using spectrophotometer.