Deniz kestanesi (Sphaerechinus granularis Lamarck, 1816)'nde sıcaklık ve ışık değişkenleri içinde çinko piritionun embriyotoksik potansiyelinin araştırılması
Investigation of embryotoxic potential of zinc pyrithione in temperature and light variables on sea urchin (Sphaerechinus granularis Lamarck, 1816)
  1. Tez No: 276415
  2. Yazar: MUTLU İMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tribütilkalayın yasaklanmasından sonra alternatif olarak sunulan antifouling bileşik çinko piritionun (ZnPT) farklı ışık ve sıcaklık değişkenleri içerisinde deniz kestanesi, Shpaerechinus granularis embriyonik gelişimi üzerine etkisi laboratuar toksisite testleri ile araştırıldı. Yarısını etkileyen derişim (EC50) karanlık ortamda 17°C'de 65,9±8,3 nM, 20°C'de 83,1±15,2 nM, 23°C'de 81,5±10,8 nM ve 26°C'de 55,9±15,9 nM'dır. 16/8 saat ışık ve karanlık derişimlerinde ise 17°C'de 69,7±12,5 nM, 20°C'de 55,4±3,5 nM, 23°C'de 137,1±37,1 nM ve 26°C'de 64,2±19,5 nM'dır. Sıcaklığın ve ışık etkisinin değişmesinin ZnPT'ye maruz kalan S. granularis pluteuslar üzerinde belirli derişimlerde farklılık yarattığı ancak EC50 değerlerinde bariz bir farklılık yaratmadığı belirlendi. Dolayısıyla ZnPT'nin güneş ışığı etkisinin sınırlı olduğu denizel ortamlarda kalıcı olduğu ve denizel ekosistem için zarar oluşturabiliceği fikrindeyiz.
Özet (Çeviri)
After the ban of tributyltin usage, the alternative antifouling component zinc pyrithione (ZnPT) effects on sea urchin, Shpaerechinus granularis embryonic development were examined in different light and temperature variables by using laboratory toxicity tests. The median effective concentrations (EC50) were 65,9±8,3 nM at 17°C, 83,1±15,2 nM at 20°C, 81,5±10,8 nM at 23°C and 55,9±15,9 nM at 26°C in dark conditions. The EC50 were 69,7±12,5 nM at 17°C, 55,4±3,5 nM at 20°C, 137,1±37,1 nM at 23°C and 64,2±19,5 nM at 26°C in 16/8 hour light and dark concentrations respectively. Various temperature and light effects created alterations on S. granularis pluteus which were exposed to ZnPT but there were no distinctive alterations on EC50 values. Consequently, our opinion is that ZnPT effects are permanent in marine environment where sun light influences are limited and this could be hazardous to the marine environment.