Kanser hücrelerinde erken kemoterapi cevabının 99mTc-tetrofosmin ile in vitro değerlendirilmesi
Evaluation of early chemotherapy response in tumors by 99mTc-tetrofosmin
  1. Tez No: 276413
  2. Yazar: ELİF TABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT LAMBRECHT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Radyoişaretli bileşikler, proliferasyon, agresiflik gibi tümör karakteristiklerinin değerlendirilmesinde, kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavilerinin etkinliğinin belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir. 18F, 99mTc, 124I vb. ile işaretlenen bileşiklerle tedaviden sonra hücre canlılığındaki azalmanın değerlendirilmesi ile apoptozun dedeksiyonu yapılabilmektedir.Rutinde miyokardiyal perfüzyon görüntüleme ajanı olarak kullanılan 99mTc-Tetrofosmin'in aynı zamanda meme tümörü de dahil olmak üzere çeşitli tümörlerde akümüle olduğu bilinmektedir.Bu çalışmanın amacı; Cisplatin uygulanmış MCF-7 meme kanser hücre hattında, tedavi sonrası 99mTc-Tetrofosmin tutulum oranına bağlı olarak kemoterapi değerlendirilmesinde 99mTc-Tetrofosmin etkinliğinin belirlenmesidir.Annexin V ve TUNEL yöntemleriyle MCF-7 meme kanser hücre hattında Cisplatinin farklı dozlarıyla oluşturulan apoptotik etki incelendiğinde doz artışıyla beraber apoptoz oranında arttığı gözlenmiştir. MCF-7 hücre hattında kemoterapi gruplarında 99mTc-Tetrofosmin'in tutulumu kontrol grubuna göre daha düşüktür. Tutulum oranı ve apoptoz oranı arasındaki negatif ilişki kemoterapi cevabının 99mTc-Tetrofosmin ile değerlendirilme potansiyeli olabileceğini göstermektedir.99mTc-Tetrofosmin'in meme kanserinde erken kemoterapi cevabının değerlendirilmesinde görüntüleme ajanı olarak kullanılabilmesi muhtemel görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Radiolabeled molecules have an important role to evaluate tumour characteristics such as aggressiveness, and to identify the effectiveness of cancer treatments such as chemotherapy and radiotherapy. 18F, 99mTc, 124I etc. labeled molecules can be used apoptosis detection by estimating decrescent cell viability after therapy.99mTc-Tetrofosmin which is used as a myocardial perfusion imaging agent in a routine, at the same time is known to accumulate in various tumours including breast tumour.The aim of this study to assess of efficacy of 99mTc-Tetrofosmin at evaluation of chemotherapy depend on the uptake ratios of 99mTc-Tetrofosmin after treatment in MCF-7 breast cancer cell lines where cisplatin applied.When we examined the apoptotic ratios which induced with different dose of Cisplatin in MCF-7 breast cancer cells by using Annexin V and TUNEL methods, it was observed that the rate of apoptosis increased with soaring dose.