Datça yarımadasındaki sivrisinek türleri ve üreme alanları
The mosquito species and their breeding habitats in Datça peninsula, Turkey
  1. Tez No: 276423
  2. Yazar: NEDİM TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Datça Yarımadası'ndaki sivrisinek türleri ve üreme alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için Ekim, Aralık 2008 ve Şubat, Haziran, Ağustos 2009'da çalışma alanında belirlenen 13 farklı habitat tipine (araba lastiği, arıtma suyu, bataklık, çukurlarda biriken sular, dere yatağı, doğal kaynak suyu, hayvan ayak izi, kuyu, motor dairesi, su deposu, su kanalı, su saklama kapları, yalak) ait 47 örnekleme noktasından toplam 4082 sivrisinek larvası toplanmıştır. Tür tayinleri dördüncü evre larvaların morfolojileri üzerinden yapılmıştır. Tayin sonucunda 4 cinse ait 11 sivrisinek türünün varlığı tespit edilmiştir. Bunlar Anopheles algeriensis, Anopheles claviger, Anopheles superpictus, Culex hortensis, Culex laticinctus, Culex pipiens, Culex tritaeniorhynchus, Culiseta annulata, Culiseta longiareolata, Ochlerotatus caspius ve Ochlerotatus detritus'tur. Toplanan larvaların %42,58'inin Culiseta longiareolata, %28,39'unun Culex pipiens, %16,29'unun Culiseta annulata, %3,31'inin Culex tritaeniorhynchus, %3,23'ünün Anopheles algeriensis, %2,18'inin Culex laticinctus, %1,74'ünün Anopheles claviger, %1,13'ünün Ochlerotatus detritus, %0,54'ünün Culex hortensis, %0,32'sinin Anopheles superpictus ve %0,29'unun Ochlerotatus caspius türlerine ait oluğu belirlenmiştir. Bulunan türlerden Culex hortensis ve Culex laticinctus hariç tümünün insanlara hastalık bulaştırmada vektörlük potansiyelleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the mosquito species and their breeding habitats in Datça Peninsula. In order to do so, 4082 mosquito larvae were collected from 47 breeding sites belonging to 13 different habitats (car tire, drain water, marsh, puddle, stream bed, natural spring water, animal foot print, well, engine room, water tank, water canal, water storage cups, trough) on October, December 2008 and February, June, August 2009. Identifications of the species were carried out using morphological characters of the fourth instar larvae. Eleven species belonging to 4 genera were identified. These are Anopheles algeriensis, Anopheles claviger, Anopheles superpictus, Culex hortensis, Culex laticinctus, Culex pipiens, Culex tritaeniorhynchus, Culiseta annulata, Culiseta longiareolata, Ochlerotatus caspius and Ochlerotatus detritus. 42,58% of the collected larvae were identified as Culiseta longiareolata, whereas %28,39 as Culex pipiens, %16,29 as Culiseta annulata, %3,31 as Culex tritaeniorhynchus, %3,23 as Anopheles algeriensis, %2,18 as Culex laticinctus, %1,74 as Anopheles claviger, %1,13 as Ochlerotatus detritus, %0,54 as Culex hortensis, %0,32 as Anopheles superpictus and %0,29 as Ochlerotatus caspius. All the identified species, except Culex hortensis and Culex laticinctus, have the potential to transmit certain diseases to humans.