Kıyısal sistemlerde katılımcı sektörler ile akuakültür sektörünün ekonomik ve ekolojik yönden karşılaştırılması
Economical and ecological comparison of aquaculture and the other participant sectors in coastal aeras
  1. Tez No: 276424
  2. Yazar: ALİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ülkemizde halen gelişmekte olan sektörlerin başında gelen akuakültür sektörü, günümüzde çevreye zarar verdikleri ve kıyısal sistemlerdeki diğer sektörleri gerek ekolojik, gerekse ekonomik yönden olumsuz etkiledikleri yönünde eleştirilere maruz kalmaktadır. Kıyı bölgeleri için, turizmin akuakültürden daha karlı bir yatırım olduğu düşünülmektedir. Oysa dünyanın çeşitli bölgelerinde, kıyısal sistemlerdeki tüm sektörlerin birbiriyle uyum içinde faaliyet gösterdiğine dair birçok örnek bulunmaktadır.Bu tez projesinde, dünyadaki örnekler ışığında, akuakültür sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin ülke ekonomisine katkıları ile bölgedeki fauna ve floraya olan etkileri göz önüne alınarak, yasalar dahilinde mümkün olan en uygun faaliyet modeli araştırılacak, böylece kıyısal sistemlerin optimum düzeyde kullanımı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Aquaculture, which is the most quick-increasing sector in our country, is criticized that it is effected both economical and ecological environment and other participant sectors. For the coastal areas, it is commonly think that tourism is getting more profit than aquaculture sector. In contrast to this, there are several companies in the world which are worked together without problems are established in the same area.In this study, structures of coastal aquaculture companies and interactions with other participant sectors are investigated in respect to both ecological and economical approaches and also applications models are examinated at optimum levels.