Removal of boron from geothermal waters by reverse osmosis method
Jeotermal sulardan ters ozmos yöntemi ile bor giderimi
  1. Tez No: 276422
  2. Yazar: EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, PROF. DR. ÜMRAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Artan nüfus ile birlikte endüstriyel ve tarımsal aktivitelerin gelişmesi nedeniyle dünyadaki ülkelerin çoğu su sıkıntısı çekmektedir. Tuzlu suların ters ozmos yöntemi ile tuzsuzlaştırılması bu soruna çözüm oluşturmaktadır. Ters ozmos yöntemi, deniz suyu veya az tuzlu suların tuzsuzlaştırılmasında kullanılan membran prosesler arasında en çok kullanılanıdır. Tuzsuzlaştırma işlemlerini sınırlayan (sulardaki bor içeriği gibi) bazı etkenler vardır. Jeotermal sular 5-100 mg/L derişim aralığında bor içermektedir. Sulama suyunda bor için izin verilen maksimum sınır değer 0.5 mg/L'dir. Ters ozmos yöntemiyle gerçekleştirilen desalinasyon süreçlerinde bu sınır değere pek ulaşılamamaktadır.Bu çalışmada, İzmir-Balçova jeotermal sahasında kurulmuş olan küçük ölçekte ters ozmos sisteminin desalinasyon ve bor giderim performansı incelenmiştir. Çalışmalarda işletme basıncı ve membran konfigürasyonunun sistem performansına olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Worldwide many countries suffer from shortage of natural fresh water due to the increasing population along with the expansion of industrial and agricultural activities. Desalination by reverse osmosis provides a solution for this problem. Reverse osmosis is the most widely used membrane process for producing fresh water from brackish or seawater. There are some factors limiting desalination such as rejection of boron. Geothermal waters contains boron 5-100 mg/L of concentration levels. Concentration limit of boron for irrigation water is defined as 0.5 mg/L. It is not possible to reach this limit value in desalination processes using using only reverse osmosis method.In this study, desalination and boron removal performances of a small scale reverse osmosis system which was established in Izmir-Balçova geothermal area in Turkey were investigated. In our studies, the effect of such parameters as operating pressure, membrane configuration on system performance was investigated.