Çok durumlu sistemlerin istatistiksel güvenilirliği
Statistical reliability of multi-state systems
- Tez No: 276430
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada çok durumlu sistem yapısı dikkate alınarak yeni bir etki-dayanıklılık modeli oluşturulmuştur. Çok durumlu sistemler özellikle çok durumlu n 'den k 'lı :G ve çok durumlu ardıl n 'den k 'lı : G sistemleri, etki-dayanıklılık kurulumu altında ele alınmıştır. Sisteme ait durumlar, bulunulan çevredeki mevcut etkiyi geçen (altında kalan) dayanıklılıklara sahip bileşenlerin sayısı dikkate alınarak sınıflandırılmaktadır. Kurulan modele ait kesin durum olasılıkları elde edilmiş ve sonuçlar çeşitli etki-dayanıklılık dağılımları için örneklenmiştir. Durum olasılıklarının en çok olabilirlik tahmin edicileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study a new multi-state system reliability model is considered in a stress-strength setup. In particular, multi-state k-out-of-n:G and multi-state consecutive k-out-of-n:G , are investigated in a stress-strength setup. The states of the system are classified considering the number of components whose strengths are above (below) the multiple stresses available in an environment. The exact state probabilities are provided and the results are illustrated for various stress-strength distributions. Maximum likelihood estimators of state probabilities are also presented.