Genel relativistik modellerin bianchi sınıflaması
- Tez No: 24019
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
5. Özet Bu çalışmada, önce sınıflama çeşitleri (Petrov sınıf laması, Ricci ve enerji-momentum tensör leri sınıflamaları ile vektör alanlarının invaryant sınıflamaları) üzerinde durulmuştur. Bunlardan Petrov sınıflaması kısmında, C^klm Weyl tensörünün cebirsel yapısı araştırılmış ve bu tensörün cebirsel özelliklerine göre Riemann uzayının sınıflaması göz önüne alınmıştır. Ricci tensörü sınıflamasında, R^k Ricci tensörü için mümkün olan tipler verilmiştir. Enerji- momentum tensörü sınıf lamasıyla, T^ (ve A. )'nın sıfır olduğu durumlar dışındaki çeşitli enerji-momentum tensör - leri için alan denklemlerinin simetrileri incelenmiştir. Daha sonra, 4 -boyutlu Riemann uzaylar ındaki vektör alanlar ele alınmış ve bu alanların kovaryant türevleri ile oluş- turulabilen invaryant lar in özellikleri verilmiştir. Son olarak sınıflama için gerekli olan matematiksel formalizm verilmiş ve uzaysal yüzeyler üzerinde etkiyen G3 basit geçişli izometriler grubu altında invaryant olan evren modelleri sınıfıyla (Bianchi Evren Modelleriyle) ilgilenilmiştir. 46
Özet (Çeviri)
6. Summary In this study, firstly, kinds of classification such as Petrov classification, Ricci and energy-momentum tensors classifications and invariant classifications of vector fields are investigated. In the Petrov classification, algebraic structure of Weyl tensor C^^ is searced and classification of Riemann space is considered with respect to algebraic structure of this tensor. In the classi- ications of Ricci tensor, possible types are given for the Ricci tensor. In the energy-momentum tensor classification, symmetries of field equations for various energy-momentum tensors are investigated at besides this case of zero Tj^. Later, vector fields in 4-dimensions Riemann spaces are considered and proporties of invariants which can be occured from covariant derivatives of this fields are given. Finally, the required mathematical formalism for clas sification is given and The Bianchi Universe Models, that is, the class of universe models invariant under a simply transitive groups of isometries G3 acting on spacelike surfaces, is handled. 47