Testing spatial curvature and anisotropic expansion of the universe on top of the lambda-CDM model
Lambda-CDM modeli üzerine evrenin uzaysal eğriliğinin ve genişleme yönbağımlılığının sınanması
  1. Tez No: 766671
  2. Yazar: MAYA ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, Lambda-Soğuk Karanlık Madde ($\Lambda$CDM) modeli olarak da bilinen standart kozmolojik modelin yalnızca uzaysal geometrisinin genelleştirilmesinin ayrıntılı bir kuramsal ve gözlemsel incelemesi sunulmuştur. $\Lambda$CDM modeli uzaysal olarak türdeş ve yönbağımsız düz Robertson-Walker (RW) uzayzaman metriği üzerine kuruludur. RW metriğinin yalnızca uzaysal yönbağımsızlığı ve düzlüğünün gevşetilmesiyle, uzaysal olarak türdeş ancak yönbağımlı ve eğri metrikler elde edilebilir ki, bu da $\Lambda$CDM modelinin temelini oluşturan genel görelilik, standart parçacık fiziği gibi yerleşik fizik yasalarını değiştirmeden daha gerçekçi evren modellerinin kurulmasına olanak sağlar. Buna göre, bu tez kapsamında uzaysal olarak türdeş ve yönbağımsız düz RW metriği, uzaysal olarak türdeş ancak başka eğrilik durumlarına sahip ve yönbağımlı Bianchi tip I, Bianchi tip V ve Bianchi tip IX uzayzaman metrikleriyle değiştirilmiş ve bunlar tek bir Friedmann denklemi altında toplanarak yönbağımlı ve başka uzaysal eğrilik durumlarına izin veren An-$o\Lambda$CDM kozmolojik modeli kurulmuştur. An-$o\Lambda$CDM modelinde $\Lambda$CDM modeline ek olarak yönbağımlı genişlemeden ve uzaysal eğrilikten gelen iki yeni geometrik parametre kuramsal ve gözlemsel olarak incelenmiştir. Standart $\Lambda$CDM modelinin yalnızca geometrik genelleştirmesi olarak kurduğumuz ve An-$o\Lambda$CDM adını verdiğimiz bu modelin, öncelikle, kuramsal olarak bazı güncel kozmojik problemlere yanıt olabilecek özelliklere sahip olup olmadığı kuramsal olarak ayrıntılı bir biçimde tartışılmış ve, sonra, değerleri iyi bilinen bazı kozmolojik parametreler ve yüksek duyarlıklı en son gözlemsel veriler dikkate alınarak kısıtlanmıştır; böylece günümüz evrenini anlatmakta RW metriğinin yeterli olup olamadığı da tartışılmıştır. Tezde öncelikle, Bölüm \ref{sec:intro}'de, bilimsel araştırma konusu olarak standart $\Lambda$CDM modelinin geometrik bir genelleştirmesinin seçilmesinin gerekçesi verilmiştir. Bölüm \ref{S2}'de, yönbağımlı ve başka uzaysal eğrilik durumlarına izin veren An-$o\Lambda$CDM modeli kurulmuştur. Öncelikle, uzaysal olarak türdeş ancak yönbağımlı ve başka eğrilik durumlarına sahip Bianchi tip I, Bianchi tip V ve Bianchi tip IX uzayzaman metrikleri incelenmiştir. Burada Bianchi tip I metriğinin özel durum olarak uzaysal olarak düz RW metriğini, Bianchi tip V metriğinin özel durum olarak uzaysal olarak açık RW metriğini ve Bianchi tip IX metriğinin özel durum olarak uzaysal olarak kapalı RW metriğini içerdiği gösterilmiştir. Bu metrikler çerçevesinde evrenin fiziksel içeriği mükemmel akışkan kabul edilerek ve bilindik bazı fiziksel kaynaklar (toz, ışınım, vakum) kullanılarak Einstein alan denklemleri çözülmüştür. Bianchi metrikleri uzayın üç yönde ayrı hızlarla evrimleşmesine izin verebildiğinden RW metriği çerçevesinde tanımlanan bazı kozmolojik parametreler genelleştirilerek bazı yeni büyüklükler tanımlanmıştır: \textbf{(i)} Makaslama skaleri $\sigma^2$, uzaysal olarak yönbağımlı modellerde genişleme hızının farklı yönlerde farklı olmasının ölçüsüdür. \textbf{(ii)} Ortalama ölçek çarpanı $s$, birçok denklemin daha kolayca yazılmasını sağlayan bir parametredir. Daha sonra, Bianchi tip I, Bianchi tip V ve Bianchi tip IX uzayzamanları bir arada kullanılarak tek bir genel Friedmann denklemi, $H^2(s)/H_0^2=\Omega_{\sigma0}s^{-6}+\Omega_{\text{r}0}s^{-4}+\Omega_{\text{m}0}s^{-3}+\Omega_{\kappa0}s^{-2}+\Omega_{\Lambda0}$, yazılmıştır. An-$o\Lambda$CDM olarak adlandırdığımız bu modelde yönbağımlılıktan kaynaklanan makaslama skalerine karşılık gelen bir yoğunluk parametresinin bugünkü değeri, $\Omega_{\sigma0}$, ve uzaysal eğriliğe karşılık gelen bir yoğunluk parametresinin bugünkü değeri, $\Omega_{\kappa0}$, $\Lambda$CDM modeline ait Friedmann denkleminin üzerine yeni iki geometrik parametre olarak gelmiştir. Burada $\Omega_{\sigma0}$ eksili değer almayan bir parametredir, $\Omega_{\kappa0}$ ise sırasıyla uzaysal olarak düz, açık ve kapalı evrenlere karşılık gelen $\Omega_{\kappa0}=0$, $\Omega_{\kappa0}>0$, ve $\Omega_{\kappa0}
Özet (Çeviri)
In this thesis, we explore the possible advantages of extending the standard $\Lambda$CDM model by more realistic backgrounds compared to its spatially flat Robertson-Walker (RW) spacetime assumption, while preserving the underpinning physics; in particular, by simultaneously allowing non-zero spatial curvature and anisotropic expansion on top of $\Lambda$CDM, viz., the An-$o\Lambda$CDM model. This is to test whether the latest observational data still support spatial flatness and/or isotropic expansion in this case, and, if not, to explore the roles of spatial curvature and expansion anisotropy (due to its stiff fluid-like behavior) in addressing some of the current cosmological tensions associated with $\Lambda$CDM. We first present the theoretical background and explicit mathematical construction of An-$o\Lambda$CDM. We replace, in the simplest manner, the spatially flat RW spacetime assumption of the $\Lambda$CDM model with the simplest more realistic background that simultaneously allows non-zero spatial curvature and anisotropic expansion; namely, considered the simplest anisotropic generalizations of the RW spacetime, viz., the Bianchi type I, V, and IX spacetimes (having the simplest homogeneous and flat, open, and closed spatial sections, respectively) combined in one Friedmann equation. Then we constrain the parameters of this model and its particular cases, namely, An-$\Lambda$CDM (allowing anisotropic expansion), $o\Lambda$CDM (allowing non-zero spatial curvature), and $\Lambda$CDM, by using the latest data sets from different observational probes, viz., Planck CMB(+Lens), BAO, SnIa Pantheon, and CC data, and discuss the results in detail. Ultimately, we conclude that, within the setup under consideration, (i) the observational data confirm the spatial flatness and isotropic expansion assumptions of $\Lambda$CDM, though a very small amount of expansion anisotropy cannot be excluded, e.g., $\Omega_{\sigma0}\lesssim10^{-18}$ (95\% C.L.) for An-$\Lambda$CDM from CMB+Lens data, (ii) the introduction of spatial curvature or anisotropic expansion, or both, on top $\Lambda$CDM does not offer a possible relaxation to the $H_0$ tension, and (iii) the introduction of anisotropic expansion neither affects the closed space prediction from the CMB(+Lens) data nor does it improve the drastically reduced value of $H_0$ led by the closed space.