Kıyı profilinde yığılma bölgesi parametrelerinin belirlenmesi
Determination of accretion parameters in coastal profile
  1. Tez No: 276435
  2. Yazar: ERGUN UZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İHSAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kıyılardaki katı madde hareketinin bilinmesi; kıyı yapılarının stabilitesi, yeni kıyı oluşumu ve buna uygun yapıların inşa edilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Katı madde hareketi sonucu oluşan erozyon veya yığılma profilleri çoğunlukla taban eğimi, dalga şartları ve tabandaki malzemenin özelliklerine göre şekillenmektedir.Bu çalışmada, yığılma bölgesi başlangıç noktasının orijinal kıyı çizgisine yatay uzaklığı, yığılma bölgesi tepe noktasının orijinal kıyı çizgisine yatay ve düşey uzaklığı, yığılma bölgesinin kıyıya dik genişliği ve yığılma bölgesi hacmi, kıyı profilinde yığılma bölgesi parametreleri olarak tanımlanmıştır. Tanımlanan bu parametreler için fiziksel model verileri, yedi farklı dalga yüksekliği, iki farklı dalga periyodu, dört farklı taban eğimi ve üç farklı malzeme çapı dikkate alınarak elde edilmiştir. Fiziksel model verileri kullanılarak regresyon analizleri yapılmış ve her bir parametre için boyutlu ve boyutsuz denklemler kurulmuştur. Denklemler, fiziksel model verileriyle karşılaştırılarak en uygun olanları belirlenmiştir. Bunun yanında, dalga yüksekliği, periyodu, taban eğimi ve malzeme çapının yığılma bölgesi parametreleri üzerine etkileri de incelenmiştir.Çalışma sonucunda yığılma bölgesi parametrelerine en fazla etkileyen faktörlerin dalga dikliği ve ortalama tane çapı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yığılma bölgesi parametrelerinin, dalga yüksekliği ve periyodunun artmasıyla arttığı anlaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen denklemlerin, yığılma bölgesi parametrelerini belirlemede başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding of sediment movement in costal areas is very important in terms of stability of coastal structures, recovery of coast areas and formation of new coast. Accretion or erosion profiles, which are formed as a result of sediment movement, develop commonly according to bed slope, wave conditions and sediment properties.In this study, horizontal distance from starting point of accretion zone to original shore line, horizontal and vertical distance from crest point of accretion zone to original shore line, width of accretion zone perpendicular to coast and volume of accretion zone were determined as parameters of accretion zone in coastal profile. For these determined parameters, physical model data was examined considering seven different wave heights and two different wave periods, four different bed slope and three different sediment diameters. Regression analyses were made using of physical model data, than dimensional and non-dimensional equations were found for each parameter. The equations were compared to physical model data to determine the best equation for each accretion parameter. Also, effects of wave height and period, bed slope and sediment diameter on accretion parameters were examined.In consequence of this study, it was clearly understood that parameters of accretion zone was mostly affected from wave steepness and sediment diameter. Besides, if wave height and wave period increase, parameters of accretion zone generally increase. It was arrived to conclusion of the equations successfully determined parameters of accretion zone.