Web tabanlı grafik örgütleyici yazılımının geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Designing, developing and evaluating web based graphic organizer software
  1. Tez No: 276437
  2. Yazar: EMRAH ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı bir web tabanlı grafik örgütleyici yazılımı geliştirmek ve bu geliştirilen web tabanlı grafik örgütleyici yazılımının sınıf uygulamalarına yönelik öğretmen değerlendirmelerini belirlemektir.Özel durum çalışması yönteminin kullanıldığı bu çalışma kapsamında 3 farklı okulda görev yapan Fen ve Teknoloji branşlı 3 farklı öğretmen yazılımı sınıflarında uygulamıştır. Öğretmenlerin, 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi ?Canlılarda, Büyüme, Gelişme ve Üreme? ünitesi kapsamında yürüttükleri uygulamalar sonrasında yazılımın sınıf uygulamalarına yönelik değerlendirmeleri belirlemek adına mülakatlar yürütülmüştür. Araştırmacı, uygulamalar süresince gözlemlerde bulunmuştur.Araştırmanın sonuçları göstermiştir ki hazırlanan web tabanlı grafik örgütleyici yazılımı öğrenciler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Yazılım, yeterli ve uygulanabilir niteliktedir. Yazılımın geliştirilmesi adına eklenmesi gereken özellikler vardır. Yazılımın uygulanabilirliğinde okulların altyapı yeterliliği önemli bir unsurdur. Yazılım ölçme değerlendirmede kullanılabilecek bir materyaldir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a web based graphic organizer software and to state teacher opinions related to the effects of this software's classroom aplications. In this study, classroom aplications were carrried out by 3 Science and Technology teachers. Teachers applied the software to the 6th grade students. The data were collected by the application oriented interviews and observations. Case study method was used at this study.The results of the research have shown that the web-based software which the graphic organizersdeveloped has a positive effect on students, It has also shown that the software is sufficient and applicable. In order to develop the software, there are features that must be included. The adequacy of the schools infrastructure is an important element related to the software applicability. The software is a material that can be used in measuring and evaluating.