Voleybol ve futbolcularda bacak adale kuvvetlerinin izokinetik sistemle değerlendirilerek vertikal sıçrama mesafeleriyle mukayese edilmesi
  1. Tez No: 27646
  2. Yazar: ÖNDER ATAHAN
  3. Danışmanlar: DR. FİKRİ ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
-42 - ÖZET Bu araştırmanın amacı voleybol ve futbolcularda bacak adale kuvvet lerinin izokinetik sistemle değerlendirilerek vertikal sıçrama mesafeleriyle mukayese edilmesidir. Yirmi voleybol ve yirmi futbol olmak üzere toplam 40 sporcunun önce vertikal sıçrama mesafeleri tespit edilmiş, daha sonra Cybex II adlı izokinetik dinamometre 'siyle kalça ve diz fleksör, ekstansörlerinin kuvvet leri ölçülerek toplam bacak kuvvetleri sayısal olarak belirlenmiştir. Araştırma içerisinde voleybol ve futbolcuların ayrı, ayrı olmak üzere sağ ve sol bacak kuvvetleri, vertikal sıçrama mesafeleriyle boy ve kilo ba ğıntıları, yine vertikal sıçrama mesafeleriyle toplam bacak kuvvetleri ara sındaki ilişki araştırılmış, ayrıca voleybol ve futbolcuların toplam bacak kuvvetleri ve vertikal sıçrama mesafeleri mukayese edilmiştir. Araştırma neticeleri Minitap orjinal paket programıyla regresyon ana lizine tabi tutulmuş ancak tüm modellerin denenmesine rağmen değişkenler arasında geçerli olabilecek bir regrasyon denklemi elde edilememiştir. Voleybol ve futbolcularda tüm kuvvet parametrelerinin yakın olma sına rağmen, voleybolcuların futbolculara oranla daha iyi bir dikey sıçrama gerçekleştirdikleri görülmüş, sal bacak kuvvetinin dikey sıçramayı etkile mediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 43 - SUMMARY This thesis work deals with the test of the foot muscle strength of volleyball and football players by isokinetic technique and with the com parison of foot muscle strength with the vertical jumping of those players. Test were carried out with 20 volleyball and 20 football players who were initially studied in their vertical jumping. As a following step, the strength of the flexors and extensors of their hips and knees were measured and the related total foot strength was digitally recorder. During the tests, the relations between their height and weights, and their vertical jumping heights, their right and left foot strengths and also between vertical jumping heights and their total foot strengths were inspected for both volleyball and football players separately. Besides that, the total foot strengths and vertical jumping heights of those sportsmen were compared. A regression analysis was applied to the outcomes by Minitap Program, however a regression equation to relate between the above-mentioned variable* could not be obtained despite the tests of all types. Although the strength parameters between football and volleyball players are close to each other, it was observed that volleyball players jumped vertically higher than football players. It was concluded that the foot strength did not solely determine the vertical jumping.