Gemi direncinin hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemiyle hesaplanması
Ship resistance calculation with computational fluid dynamics method
  1. Tez No: 276450
  2. Yazar: ERHAN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gemi hidrodinamiğinin temel konularından gemi direncinin belirlenmesi, makine gücünün seçimini etkileyeceği için son derece önemlidir. Diğer endüstriyel alanlarda olduğu gibi gemi inşaatı endüstrisinde hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi uygulamalarına artarak yer verilmekte dizayn sürecine dahil edilmektedir.Bu çalışmada gemi direnci hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemiyle hesaplanmıştır ve hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin her bir adımı ele alınmıştır. Bu bağlamda öncelikle akışkan hareket denklemleri ve sonlu eleman yöntemi tabanlı sonlu hacim yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Hesaplamalı akışkan dinamiğinin en önemli konularından birisi olan türbülanslı akışın çözümü üzerinde durulmuş ve uygulamada kullanılan türbülans modeli tanıtılmıştır. Son olarak serbest su yüzeyini modelleyebilmek için akışkan hacmi yöntemi, cebrik denklemlerin çözümü için ILU ayrıklaştırma tekniği ve denklem takımlarının etkili bir şekilde çözümünü sağlayan çoklu ağ yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.Ayrıca bu çalışmada Wigley teknesinin beş farklı Froude sayısında direnci hesaplanmış ve dalga sistemleri gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar deneysel sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of ship?s resistance which is fundamental subject of ship hydrodynamic is very important because of it is influence of ship main engine selection. Computational fluid dynamic methods are carried out increasingly and are inserted into design process in new ship building industry like other industrial areas.At this study, ship resistance is calculated with computational fluid dynamic method and each steps of computational fluid dynamic are explained comprehensively. In this regard, firstly informations about equations of motions and control volume finite element method are given. Turbulent fluid?s solution which is one the most important subject of computational fluid dynamic is emphasized and turbulence model which is used in application is introduced. Finally informations about volume of fluid method for modelling of free surface flow , ILU factorization technique for solving of algebraic equation sets and multigrid method which is the effective solution of algebraic equation sets are given.In addition in this study, resistance of Wigley hull is calculated and wave systems are observed at five different Froude number and results are compared with experimental results.