Buji ateşlemeli bir motorda ikiz-buji kullanılmasının yanma ve motor performans karakteristikleri üzerindeki etkilerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the effects of using twin spark-plugs in a spark ignition engine on combustion and engine performance characteristics
  1. Tez No: 276451
  2. Yazar: İSMAİL ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında, buji ateşlemeli motorlarda çift buji kullanılmasının ve buji konumunun değiştirilmesinin yanma ve motor performans karakteristiklerine etkileri, sanki-boyutlu termodinamik çevrim modeli kullanılarak teorik olarak incelenmiştir.Sanki-boyutlu termodinamik modelin uygulanmasında bir alt model olarak yer alan küresel alev cephesi yaklaşımı için bu tez çalışmasında katı model programı kullanılmıştır. Böylece, tamamen gerçek yanma odası geometrilerinin ve istenilen buji sayısı ve konumunun termodinamik modele uygulanabilmesi olanağı sağlanmıştır.Çalışmada, tasarım parametresi olarak; merkezde tek buji, yarıçap orta noktalarında simetrik olarak konumlandırılmış çift buji ve yarıçap orta noktalarından birinde tek buji konumları; çalışma parametresi olarak ise; ekivalans oranı, ateşleme avansı ve devir sayısı seçilmiştir.Elde edilen sonuçlardan, merkezde tek bujiye sahip geometrinin genellikle en iyi yanma ve motor performans karakteristiklerine sahip olduğu, simetrik çift buji kullanılmasının yanmayı hızlandırması sonucu merkezde tek bujili geometrinin karakteristiklerine yakın değerler verdiği belirlenmiştir. Kenarda tek buji olarak adlandırılan geometri ise buji konumundan dolayı alev yolunun uzaması sonucu en kötü yanma ve motor performans karakteristikleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of using of twin spark-plugs and variation of plug locations on a spark-ignition engine combustion and performance characteristics were theoretically investigated by using a quasi-dimensional thermodynamic engine cycle model.In this study, solid model software was used for determination of geometric properties of developing spherical flame front. This offers the opportunity to use of real engine combustion chamber geometry with different number and locations of spark plugs on cylinder head.In the study, centrally located single plug, mid-radius located twin spark-plugs and mid-radius located single plug configurations were chosen as design parameters and equivalence ratio, spark advance and engine speed were varied as operating parameters.From the results of the study, it has been determined that the geometry having centrally located spark plug gives the best combustion and performance characteristics. The using of twin spark-plugs gives closer combustion and performance characteristics due to increasing combustion speed. The mid-radius located single spark geometry gives the worst characteristics since it has the longest flame travelling length.