Erkek voleybolcularda müsabaka öncesi-sonrası ile toparlanma süreçlerinde laktik asit ve myoglobin düzeylerindeki değişim
- Tez No: 27647
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN DERGİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
6. ÖZET Yaş ortalaması 20,5 yıl, antrenman yılları k + 6 yıl olan 12 erkek voleybol oyuncusu üzerinde müsabaka öncesi ve sonrası ile topar la.nmaLd3i Laktik asit ve myoglobin ilişkisi araştırılmıştır. Dinlen i k idrar ve kan örnekleri, maç öncesi idrar ve kan örnekleri, maçtan 0,5 saat sonra, 1 saat, 2 saat sonrasındaki kan örnekleri alındı. Maç öncesi ve sonrası idrar myoglobin değerleri antrenmanlı (7 kişi) ve antrenmansız
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study is to make an analysis between myoglobin and lactate level before and after the volleyball game in 12 male volleyball players (average age 20.5, training yaer 6). Blood and urine samples were taken in sequences (1) Resting, (2) After the game, (3) half an hour after the game, (4) 1 hour after the game, (5) two hours after the game. Before and after the game urinic myoglobin values of 7 trained and 5 untrained players were comperred. In the trained group, the initial average myoglobin value was found higher than the untrained group- After the game urinic myoglobin values tend to be decreasing in trained group, while the untrained group value was increasing. The avarage myoglobin value was lower in resting in both trained and untrained groups. Right after the game and 30-60 minutes later a significant increase was seen. The average initial lactate value of trained group was greater when compared to the untrained group. After the game, the average lactate value of the trained athletes statistically wasn't different. Although this value fall down to initial value in untrained group, the lactate value significantly increased after the game, when comparing the initial value of this group. - 3U -