Log-domain filter design for RF stage of digital TV receiver systems
Sayısal TV alıcı sistemleri RF katı için logaritmik ortam süzgeci tasarımı
  1. Tez No: 276462
  2. Yazar: SADIK ŞEHİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalısmanın amacı, sayısal TV alıcı sistemlerinin RF katında kullanılmakta olan yüzeyselakustik dalga süzgeçlerinin yerine kullanılabilecek tümüyle elektriksel bir süzgeç devresigelistirmektir.Yüzeysel akustik dalga süzgeçleri çok farklı radyo dalga uygulamalarında kullanılır ve keskinkarakteristiği ile bilinirler. Logaritmik ortam süzgeçleri ise önemli akım mod süzmemetotlarından biridir. Bu tezin amacı logaritmik ortam süzgeç tasarım metotlarınabasvurularak tamamıyla elektriksel esdeğer bir yüzeysel akustik dalga süzgeci tasarlamaktır.Bu çalısmada TV uygulamalarına özel yüzeysel akustik dalga süzgeçleri konu alınmıstır .Önemli logaritmik ortam süzgeç yaklasımları olan isaret akıs diyagramları metodu ve durumuzaysentez metodu kullanılarak altıncı derece Chebyshev tipi bant geçiren süzgeçtasarlanmıstır. Tasarlanan devrenin simülasyon uygulaması yapılmıstır. Simülasyon sonuçlarıarasında gömülebilir sistemlere uygunluğu ve tasarımcıya sağladığı esneklikler sayılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is developing a completely electrical filter which can be offered insteadof surface acoustic wave filter that is used at RF stage of digital TV receiver systems.Surface Acoustic Wave (SAW) filters are used for very different RF applications and wellknownwith their perfect and sharp filter characteristics. Log-domain filtering is one of themost popular current-mode filtering methods. The aim of this thesis is to design a completelyelectrical SAW filter by applying log-domain filter methods. SAW filters that are specific forTV applications are the subject of this thesis.Sixth order Chebyshev type bandpass filter is designed by using signal flow graph methodand state space synthesis, which are important approaches for log-domain filtering. Asimulation related with developed circuit is done. Among the results of simulation arecompatibility to embedded systems and flexibilities that is provided to designer.