Design and control of a pneumatic transport system
Pnömatik taşıma sistemi tasarımı ve kontrolu
- Tez No: 276469
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, en yaygın pnömatik taşıma sistemi olan hovercraftlar incelenmiştir.Hovercraft dizaynında başarılı olabilmek için kritik noktalar itme ve kaldırma sistemleridir. Taşıma sistemi yapıldıktan sonra hataları düzeltmek zor olabilir. Bu yüzden bu çalışmanın amacı hovercraft performansını öngören bir metot geliştirmektir. Kaldırma ve itme kuvveti, kanat açısı, motor hızı, fan basıncı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. En son aşamada ise hesaplara dayalı uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir hovercraft model yapılmış ve sonuçlar tekrar model üstünde kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hovercrafts, the most common pneumatic transport systems and their controls are investigated.To success in hovercraft design critical points are thrust and lift systems. It can be difficult to correct errors after the craft has been completed. So the aim of this work was to develop a method of predicting the performance of a hovercraft. The relationships between lift and thrust, blade angle, engine speed, fan pressure are investigated. At the last stage, a model of hovercraft, controlled by a remote control, was designed and built according to calculations. Results are rechecked on hovercraft model.