Anaerobic/aerobic sequential treatment of chloramphenicole and streptomycin antibiotics using anaerobic baffled and aerobic sludge reactors
Kloramfenikol ve streptomisin antibiyotiklerinin ardışık anaerobik perdeli ve aerobik aktif çamur reaktör sistemlerde arıtılması
  1. Tez No: 276468
  2. Yazar: SEÇİL TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez kapsamında toksik ve zor ayrışabilen antibiyotiklerden olan streptomisin ve kloramfenikolün arıtılabilirliği, ardışık Anaerobik Perdeli Reaktör (APR)/ Aerobik Sürekli Karıştırmalı Tank Reaktör (SKTR) sisteminde, artan streptomisin ve kloramfenikol dozlarında çalışılmıştır. Ayrıca, ardışık APR reaktörde/ SKTR reaktörde azalan hidrolik bekleme sürelerinin (HBS) etkileri incelenmiştir. APR reaktör de 100 mg/L ve 200 mg/L arasında değişen streptomisin konsantrasyonun da maksimum kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderme verimi %89 ve %95 arasında değişmiştir. Streptomisin konsantrasyonu 0 mg/L den 400 mg/L ye arttırılırken, APR çıkışın da uçucu yağ asidi (UYA) / Bikarbonat Alkalinitesi (Bik. Alk.) oranı 0,368 ve 0,005 arasında değişmiştir ki bu APR reaktörün kararlılığını göstermektedir. Streptomisin 200 mg/L iken biogaz daki maksimum methane yüzdesi %53 dür. Maksimum KOİ giderme verimi (%94,5) için uygun HBS 19,2 gün olarak bulunmuştur. Düşük UYA konsantrasyonu (258 mg/L) için uygun HBS 9,60 gün olarak bulunmuştur. 7,68 gün ve 9,60 günleri arasındaki HBS için, maksimum spesifik methojonik aktivite 0,218 g KOİ CH4/g UAK dır.38,4 gündeki HBS inde Daphniz magna (su piresi) lı akut toksiti de test sonuçları gösteriyor ki EC50 değerleri APR girişin deki 400 mg/L, APR çıkışın da 132 mg/L ve aerobik reaktör çıkışında 20 mg/L ye düşmektedir.12,8 günlük HBS inde girişte 179,57 mg/L lik streptomisin konsantrasyonunlu ardışık reaktör sisteminde, toplam maksimum streptomisin giderme verimi %95 dir. Bu çalışmada anlaşılmıştırki artakalan küçük miktardaki streptomisin aerobik SKTR reaktör de giderilirken, büyük çoğunluğu aaaerobik APR reaktörde indirgenmiştir.Maksimum KOİ giderme verimleri 130 mg/L konsantrasyonlu kloramfenikol için %94-96 ve 50 mg/L konsantrasyonlu kloramfenicole için %99 civarlarındadır. APR çıkışında kloramfenicole konsantrasyonu 0 dan 340 mg/L ye arttırılırken, UYA kosantrasyonu 2822 mg/L den 1858 mg/L ye düşmüş aynı zaman da UYA/Bik. Alk. oranı 0,005 le 0,014 arasında değişmiştir. Kloramfenicole konsantrasyonu 130 mg/L ye kadar, biogaz daki methane yüzdesi %27 den %58 e yükselmiştir. 130 mg/L lik kloramfenikole konsantrasyonlu APR de 19,2 günlük HBS de %95,13 lük KOİ giderme verimi elde edilmiştir. UYA konsantrasyonu HBS 38,4 günden 7,68 güne düştüğü sürece APR reaktörde sıfırdı. HBS 19,2 günde maksimum methane gaz üretim oranı (489,6L/gün) olarak eldeedilmişti. 19,2 günlük HBS inde methane yüzdesi %60 ile %68 arasında değişmiştir. Maksimum KOİ gidrme verimi (%98,12) HBS 19,2 günde elde edilmiştir. HBS 38,4 günden ve girişteki kloramfenikole konsantrasyonu 128,60 mg/L iken ardışık reactör sistemin de maksimum toplam kloramfenikole giderme verimi %100 dür. Bu çalışmada geriye kalan küçük miktardaki (1,93 mg/L) kloramfenikole antibiotiği aerobik SKTR reaktör giderilirken antibiotiğin çoğunluğu (126,49 mg/L) anaerobik APR reaktör de giderildiği bulunmuştur.Streptomisin ve kloramfenicole antibiyotikleri nin anaerobik indirgenme için en uygun kinetik sabiti Monod ve Grau kinetik modelleri olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the context of this thesis, treatability of Streptomycin and Chloramphenicole, antibiotics which are toxic and non-degradable were experienced with the increasing dosages of Streptomycin and Chloramphenicole in a sequencing anaerobic baffled reactor (ABR)/aerobic continuous stirred tank reactor (CSTR) system. Furthermore, the effects of decreasing hyraulic residence time (HRT) on the performance of sequencing ABR/CSTR reactor system was investigated. The maximum chemical oxygen demand (COD) removal efficiency was between 89% and 95% at streptomycin concentrations varying between 100 and 200 mg/L in the ABR reactor. The volatile fatty acid (VFA)/ Bicarbonate alkalinity (B. alk.) ratio varied between 0.368 and 0.005 in the ABR effluent indicating the stability of the ABR reactor as the streptomycin concentrations were increased from 0 to 400 mg/L. The maximum methane percentage of the biogas was 53% at a streptomycin concentration of 200 mg/l. For maximum COD removal efficiency (94.5%) the optimum HRT was found as 19.2 days. For the lowest VFA concentration (258 mg/L) the optimum HRT was 9.60 days. The maximum specific methanogenic activity was 0.218 g COD-CH4/ gVSS day for HRTs between 7.68 and 9.60 days. The acute toxicity test results performed with Daphnia magna showed that the EC50 values decreased from influent 400 mg/L to 132 mg/L , and to 20 mg/L in the effluents of ABR , in aerobic reactor effluent at a HRT of 38.4 days. The total acute toxicity reduction in sequential ABR CSTR reactor effluent was 95%. The total maximum streptomycin removal efficiency was 74% in the sequential reactor system at an influent streptomycine concentration of 179.57 mg/L at a HRT of 12.8 days. In this study it was found that the ?streptomycin? antibiotic was mainly degraded (179,57 mg/L) in anaerobic ABR reactor while the remaining small part of this antibiotic (47,54 mg/L) was removed in the aerobic CSTR reactor.The maximum COD removal efficiencies were around 94-96 % for a chloramphenicole concentration of 130 mg/L and around 99% at a chloramphenicole concentration of 50 mg/l. As the chloramphenicole concentration increased from 0 to 340 mg/l the VFA concentrations decreased from 2822 to 1858 mg/L while the VFA/Bİc.Alk. ratios varied between 0,005 and 0,014 in the effluent of ABR. The COD removal efficiency increased from 77,37% to 97% until a chloramphenicole concentration of 130 mg/L. The methane percentages of biogas increased from 27% up to 58% until a chloramphenicole concentration of 130 mg/L. 95,13% COD removal efficiency was obtained at a HRT of 19,2 days in ABR reactor at a chloramphenicole concentration of 130 mg/L. The VFA concentrations were zero as the HRTs was decreased from 38.4 days from 7.68 days throughout continuous operation of ABR reactor. The Maximum methane gas production rate (489,6L/day) was obtained at 19,2 days of HRT The maximum methane percentage varied between 60 and 68% at a HRT of 19.2 days. For maximum COD removal efficiency the optimum HRT was found to be 19,2 days. For maximum COD removal efficiency (E=98,12%) the optimum HRT was found as 19,2 days in aerobic reactor. The maximum total chloramphenicol removal efficiency was 100% in the sequential reactor system at an influent chloramphenicol concentration of 128.60 mg/L and a HRT of 38.4 days. In this study it was found that the ?chloramphenicole? antibiotic was mainly degraded (126.49 mg/L) in anaerobic ABR reactor while the remaining small part of this antibiotic (1.93 mg/L) was removed in the aerobic CSTR reactor.The kinetic constants found in the Monod and Grau kinetic models were found to be meaningfull for anaerobic degradation of streptomycin and chloramphenicol antibiotics.