Dikili-Kaynarca ve Bergama-Ovacık hidrotermal alterasyon zonlarının uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile değerlendirilmesi
Remote sensing and geographical information systems based investigation of the Dikili-Kaynarca andBbergama-Ovacik hydrothermal alteration zones
  1. Tez No: 276478
  2. Yazar: KAAN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. CEM KINCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda yerbilimlerinde modern teknolojilerin kullanılmasıyla jeolojik yapıların tanımlanması, aktif fayların ve volkanların takip edilmesi, maden aramaları ve mühendislik araştırmalarına yönelik büyük ilerlemeler kazanılmıştır. Akademik alanda Türk ve yabancı ortaklı birçok işletme, artık yeni teknolojilere yoğun paralar harcayarak araştırmalarında bu yeni teknolojileri kullanarak hedefe ulaşmaya çalışmaktadır. Uzaktan algılama yöntemleri, yerbilimleri içerisinde yapılacak olan faaliyetlerin daha az para ve emek harcanmasını sağlayarak hedefe ulaşılması amacıyla kullanılmaktadır.Uzaktan algılama yöntemleri kapsamı içerisinde LANDSAT Tematik Haritalayıcıları, LANDSAT Zenginleştirilmiş Tematik Haritalayıcıları ve ASTER görüntüleri bulunmaktadır. LANDSAT görüntüleri ile belirli alanlarda kil ve demiroksitli alterasyon zonları genel hatlarıyla kolaylıkla saptanabilmektedir.Bu çalışmada, inceleme alanındaki hidrotermal alterasyon alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. LANDSAT TM ve ETM+ görüntüleriyle bant oranlamaları, renkli kompozitler ve temel bileşenler analizi metotları Erdas 9.2 yazılımı kullanılarak alterasyonlu alanlar bitki örtülerinin seyrek olduğu sahalar içerisinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the great progress has been made about to identify geological structures, to follow up active volcanoes and faults, mine and engineering researches by using latest technologies on earth sciences. Some of the universities and some of the Turkish companies or companies with a foreigner partners are spending too much money to get the latest technologies and they are trying to achieve their target by using this latest technologies. The remote sensing methods are used to decrease spending money and effort in the earth science applications.The alteration zones with clay and iron-oxid can be easily identified in the some areas by using LANDSAT images.This study is aimed that to determine the hydrothermal alteration zones in the working area. By using Erdas 9.2 software, LANDSAT TM and ETM+ images, band ratios, color composites and methods of pricinpal components analysis it had been determined that the alteration zones had been setled in the fields where the vegetation is rarely.