Dikili-Kaynarca (İzmir)civarı jeotermal sahasının kuyu verileri ile rezervuar potansiyelinin araştırılması
The study of geothermal potential of Dikili-Kaynarca (İzmir) region by using well datas
- Tez No: 386330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında Miyosen-Pliyosen yaşlı Yuntdağı volkaniklerinin (I, II ve III) rezervuar potansiyeli araştırılmıştır. Volkanikler petrografik olarak hipokristalin dokulu andezit bileşimindedir. Yoğun killeşme olduğu gözlenmiştir. Kayaçlarda yoğun olarak efektif olmayan gaz boşluk gözeneklilik tespit edilmiş olup fay zonlarına yakın alanlarda çatlak gözeneklilik artış gösterdiği petrografi ve kuyu loglarından tespit edilmiştir. MTA tarafından açılan kuyulardan T1 (Yuntdağı I) ve K1 (Yuntdağı (III-I) alınan karotlardan elde edilen tapalardan gözeneklilik-geçirgenlik analiz sonuçları sırasıyla % 14, 9, 6,9, 3,6 ve 1,25, 0,01, 267,62mD'dir. C7 kuyusu çevresinde yapılan jeofizik (rezistivite) çalışmalar düşük özdirenç anomalilerinin etkisinin derinlere doğru azaldığını göstermektedir. Bu veriler jeotermal sistemin sığ-orta derinlikli ve rezervuar içerisindeki akışkan hareketinin yanal yönde olduğunu göstermektedir. Petrografik, petrofiziksel ve jeofiziksel veriler, Yuntdağı I ve III volkaniklerinin öncelikle 650-700 m' ye kadar ve 1450 – 1500 metreleri arasında yüksek gradyanlı fakat akışkan problemi olan ikinci rezervuar kaya seviyesinin olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Miocene to Pliocene aged Yuntdağı volcanics (I, II and III) were investigated by in terms of reservoir potential. Volcanic compositions are hipocrystalline texture andesitic by petrographic determination. Clay formation was densely observed. Ineffective gas escape porosity was determined by petrographic examination, and also fracture porosity were densely observed and its increasing close to fault zones through petrographic and well logs. Porosity – permeability analysis results are 14. 9, 6.9 and 3.6 % and 1.25, 0.01 and 267.62 mD, respectively from plugs of K1 (Yuntdagi III, I) and T1 (Yuntdagi I) wells, drilled by MTA. Geophysical studies (resistivity) of around C7 well indicate that low resistivity anomaly effects decrease towards to the depths. These data indicate that geothermal system is shallow-middle depth and fluid flow within reservoir is lateral direction. Petrographical, petrophysical and geophysical data indicate that there is primarily reservoir till 650-700 meter and secondary high gradient with not having fluid level is between 1450 and 1500 meter of Yuntdagi I and III volcanics.