A modelling method for optimising the seating arrangement at the acoustical design stage of halls
Salonların akustik tasarımında optimum oturma düzenini sağlayacak bir modelleme yöntemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 276482
  2. Yazar: ÖZGÜL YILMAZ KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Duyguların ve olayların teatral oyunlarla ifadesi neredeyse insanoğlunun var olduğu ilk dönemlere tarihlenmekte ve antik dönemde inşa edilen ilk tiyatro yapılarından günümüze, çeşitlenen performans türlerine bağlı olarak yapıların mimari ve akustik özellikleri de gelişimini ve değişimini sürdürmektedir. Günümüzde ekonomik koşullar çok amaçlı salonların kullanımını yaygın hale getirmiş olsa da, her performans türü (tiyatro, opera, konser...) farklı akustik özelliklere sahip mekânlar tasarlanmasını gerektirmektedir. Drama tiyatroları, sergilenen oyunun izleyici tarafından algılanabilmesinin hem akustik hem de görsel koşullara bağlı olması bakımından diğer sahne sanatlarından ayrılırlar. Bu noktadan hareketle, tasarlanan sekiz farklı salon tasarımının akustik ve görsel koşullar açısından irdelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirme sonucunda, mimari tasarımın başlangıç aşamasında kullanılabilecek ipuçları elde edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there have been many buildings designed for the performing arts during the history, it is not possible to say that the development of the theatre architecture has ended. Although it is common to built multi-purpose auditoria mostly because of the economical reasons, every kind of performing art requires different characteristics. Drama theatres distinguish from the other spaces for performing arts, for example concert halls, since the both acoustical and visual conditions are equally important to make the spectators enjoy and understand the play. With this idea, it is aimed to examine acoustical and visual properties of drama theatres. By this way, it is aimed to get some results to be used as a design guide at the beginning of a theatre design process. To achieve the evaluation process, eight different rooms are designed to be simulated. Then, the designed rooms are evaluated in terms of both visual and acoustical comfort conditions. Also, by designing different cases it is aimed to evaluate the effect of geometrical design of rooms on the visual and acoustical conditions of rooms.