Kızıldeniz Aqaba Körfezi fitoplankton kompozisyonu ve iz pigmentleri
Gulf of Aqaba, Red Sea phytoplankton composition and marker pigments
  1. Tez No: 276518
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 519
Özet
Aqaba Körfezi'nin (Kızıl Deniz) Ürdün kıyılarında dağılım gösteren fitoplankton türlerinin kompozisyonunu, kalitatif ve kantitatif özelliklerini, fitoplankton iz pigmentlerini ve bunların çevresel parametrelerle ilişkisini saptamak, fotosentetik pigmentlerin HPLC analizi ile fitoplankton gruplarının kimyasal taksonomisini tespit etmek amacı ile Ocak-Aralık 2007 ve Ocak-Ekim 2008 dönemlerinde belirlenen 5 istasyonda deniz yüzey suyundan 107 adet örnek toplanmıştır. Yapılan inceleme sonucunda 113 taksa (%60,1) Dinophyceae, 1 takson (%0,5) Prymnesiophyceae, 3 taksa (%1,6) Dictyochophyceae, 34 taksa (%18,1) Bacillariophyceae, 21 taksa (%11,2) Coscinodiscophyceae ve 16 taksa (%8,5) Mediophyceae olmak üzere toplam 188 fitoplankton türü tespit edilmiştir.Türlerin kommunitede bulunma sıklıkları incelendiğinde; 2007 yılında tespit edilen fitoplankton kompozisyonunun %39'unun sık bulunan türler (59 tür) ve 2008 yılında ise %47'sinin sık bulunan türler (63 tür) ile temsil edildiği belirlenmiştir.Araştırma süresince Prymnesiophyceae sınıfı bolluk değeri yönünden en baskın sınıftır. Tespit edilen en yüksek bolluk değeri Şubat 2008'de 72460 hücre.l-1 olarak tespit edilmiştir. Araştırma döneminde tespit edilen en yüksek ortalama biyokütle değeri Nisan 2008'de 10,255 ?g.l-1 ile Dinophyceae sınıfına ait olup, biyokütle değerleri yönünden de Dinophyceae en baskın sınıftır.Fitoplankton türlerinin oluşturdukları kommunitelerde diversite indeksleri incelendiğinde en yüksek diversite indeks katsayısı (4,82) 2007 yılı Eylül ayında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
107 samples from water surface at 5 stations were collected during the periods January-December 2007 and January-October 2008 from the Jordanian section of Gulf of Aqaba to determine phytoplankton species composition, qualitative and quantitative features, markers pigments and their relationships between environmental parameters and to establish photosynthetic pigments using HPLC analysis and chemical taxonomy of phytoplankton groups. The analysis of samples revealed total of 188 phytoplankton species with the inclusion of 113 taxa (60.1%) belongs to Dinophyceae, 1 taxon (0.5%) belonging to Prymnesiophyceae, 3 taxa (1.6%) are belonging to Dictyochophyceae, 34 taxa (18.1%) belonging to Bacillariophyceae, 21 taxa (11.2%) belonging to Coscinodiscophyceae and 16 taxa (8.5%) belonging to Mediophyceae.According to the frequency distribution, 39% (59 species) of the total phytoplankton composition in 2007 and 47% (63 species) of the total phytoplankton composition in 2008 were frequent species.Prymnesiophyceae were most abundant classis in terms of abundance values. The highest abundance value (72460 cell.l-1) was determined at February 2008. Dinophyceae were most dominant classis in terms of biomass values; the highest value (10.255 ?g.l-1) was calculated at April 2008.The diversity indices values of the phytoplankton community indicate that the highest diversity coefficient (4.82) was calculated at September 2007.