Bazı piridin-2,6-diimin metal komplekslerinin kristal ve moleküler yapılarının deneysel ve teorik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the crystal and molecular structures of some pyridine-2,6-diimine complexes by experimental and theoretical methods
- Tez No: 276517
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada, sekiz adet piridin?2,6?diimin kompleksi sentezlenerek kristal yapıları X?ışınları kırınım tekniği ile belirlenirken, spektroskopik özellikleri ise IR ve NMR teknikleri ile incelenmiştir.İncelenen kristallerin tümü Ege Üniversitesi Kimya Bölümü İnorganik Laboratuarlarında sentezlenmiş ve kırınım verileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuarındaki STOE IPDS?II difraktometresinde toplanmıştır. IR spektrumlarının alınmasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümünde bulunan Bruker Vertex 80V FT?IR spektrometresi ile Ege Üniversitesi Kimya Bölümünde bulunan Ati Unicam 2000 FT?IR spektrometresi kullanılmıştır. NMR spektrumları Ege Üniversitesi Kimya Bölümünde bulunan Varian AS 400 MHz spektrometresi ile alınmıştır.Komplekslerin kristal yapıları direkt yöntemler ile SHELXS97 programı kullanılarak belirlenmiştir. Atomik parametrelerin arıtılması, tam?matris en küçük kareler ve fark?Fourier yöntemleri ile SHELXL97 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Deneysel çalışma sonuçlarını desteklemek amacıyla Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 paket programları kullanılarak Hartree?Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (Density Functional Theory, DFT) yöntemleri ile komplekslerin moleküler geometrileri, IR ve NMR spektrumları teorik olarak belirlenmiştir. Moleküllerin enerjileri, yük dağılımları, dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve sınır moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) hesaplama yoluyla ayrıca elde edilmiştir. Teorik hesaplamalar için baz seti olarak LANL2DZ seçilmiştir. Teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında, aralarında iyi bir uyuşumun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, eight pyridine?2,6?diimine complexes have been synthesized and their crystal structures have been determined by X?ray diffraction technique, while the spectroscopic properties have been investigated by IR and NMR techniques.All crystals investigated in this study were synthesized in the Inorganic Chemistry Laboratories of the Chemistry Department at Ege University, and the crystal data were collected on a STOE IPDS?II diffractometer in the Crystallography Laboratory of Physics Department at Ondokuz Mayıs University. For the recording of IR spectra, a Bruker Vertex 80V FT?IR spectrometer in the Chemistry Department at Ondokuz Mayıs University and a Ati Unicam 2000 FT?IR spectrometer in the Chemistry Department at Ege University have been used. NMR spectra were carried out using a Varian AS 400 MHz spectrometer in the Chemistry Department at Ege University.The crystal structures of the complexes were solved by SHELXS97 software using direct methods and the atomic parameters were refined by SHELXL97 software using full?matrix least?squares and difference?Fourier methods.With the aim of supporting the experimental results, the molecular geometries, IR and NMR spectra of the complexes have been determined theoretically by Hartree?Fock (HF) and Density Functional Theory (DFT) methods using Gaussian 03W and GaussView 4.1.2 softwares. The molecular energies, charge distributions, dipole moments, molecular electrostatic potentials and frontier molecular orbitals (HOMO and LUMO) have also been obtained computationally. The LANL2DZ was chosen as basis set for the theoretical calculations. When the experimental and theoretical results are compared, it is seen that there is a good agreement between them.