Transportation network effects on economic and social development in Djibouti
Cibuti'de ulaşım ağının ekonomik ve sosyal kalkınma üzerine etkileri
  1. Tez No: 723574
  2. Yazar: ROUKIA SOULEIMAN ABDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kızıldeniz'in ağzında yer alan Cibuti Cumhuriyeti, Yemen ile birlikte Arap Yarımadası ile Doğu Afrika kıyıları arasındaki Bab-ül Mendeb Boğazı'nı kontrol ediyor. İki kıtanın kavşağında bulunan bu jeostratejik konum, ona bir buluşma alanı statüsü veriyor. Orada çok uzun süredir uygulanan liberal ticaret rejimi, gerçek bir ticari platforma sahip olmayı sağlayan mükemmel modern liman altyapılarına dayanmaktadır. Ülke, hammadde zenginliğine sahip Afrika ile yatırım kapasitesi dünyanın en yüksek Arap Yarımadası arasında doğal bir köprü rolü oynuyor. Dolayısıyla, bu iki bloğun bu ikili üyeliği yadsınamaz bir avantajdır ve sürdürülebilir kalkınmanın anahtarıdır. Cibuti Cumhuriyeti, ulaşım zincirinin gelişimini ulusal bir öncelik haline getirmiştir. Geçen yüzyılın başından 1960'lara kadar, ulaştırma sektörü faaliyeti, özellikle rekabet ve liman altyapısının zayıflığı nedeniyle 1980'lerde ve 1990'larda önemli bir daralma yaşadı ve Cibuti, son on yılda sektörlerini geliştirdi. hizmetleri ve 80 ithalat ve ihracat Cibuti limanından geçmekte olan Air Cibuti'nin gelişmediği sektörler bugünlerde Air Cibuti 2015 yılında Addis Ababa, Yemen ve Somali gibi farklı destinasyonlarda uçmaya başlamıştır. Ayrıca Cibuti sektör yolunun geliştirilmesi, Etiyopya kamyonu ve pazardaki tecrübesi nedeniyle her zaman zor olmuştur. Son olarak, Cibuti'nin demiryolları sektörü 2018'de artık çalışmaya başladı ve bu haber sektörü faaliyeti ülkelerin kalkınmasını artıracak.
Özet (Çeviri)
Located at the mouth of the Red Sea, the Republic of Djibouti controls with Yemen the Strait of Bab-el-Mandeb between the Arabian Peninsula and the coasts of East Africa. This geostrategic position at the crossroads of two continents gives it the status of a meeting ground. The liberal commercial regime that applies there for a very long time relies on perfectly modern port infrastructures which allow to have a real commercial platform. The country plays the card of a natural bridge between an Africa, which abounds in raw materials, and an Arabian Peninsula whose investment capacity is one of the highest in the world. Thus, this dual membership of these two blocks is an undeniable advantage and the key to sustainable development. The Republic of Djibouti has made the development of the transport chain a national priority. From the beginning of the last century until the 1960s, the activity of the transport sector suffered a significant contraction in the 1980s and 1990s, due in particular to competition, and the weakness of port infrastructure and the last ten years Djibouti has developed their sector of servıces and 80importation and exportation pass through of Djibouti port nowadays the sectors Air Djibouti has not developed but recently in 2015 Air Djibouti start flying in different destination such as Addis Ababa, Yemen, and Somalia. Additionally, the sector road of Djıbouti has always a difficult to develop because of the truck Ethiopia and their experience in the market. Finally, the railways sector of Djibouti has started working in 2018 up now and this news sector activity will increase the development of the countries.