The polychaeta of the Homa lagoon (Izmir bay)
Homa dalyanı poliketleri (İzmir körfezi)
  1. Tez No: 276539
  2. Yazar: ELİF CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CİHANGİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Homa Dalyanı'nda dağılım gösteren Poliket fauna kompozisyonu ve dağılımı ile birlikte faunayı etkileyen çevresel faktörler Ocak 2006-Ocak 2007 dönemlerinde gerçekleştirilen örneklemeler sonucunda belirtilmiştir. Çevresel etmenler arasında su sıcaklığı, tuzluluk, çözünmüş oksijen, pH, Chl-a, besin tuzları, sediment sıcaklığı, sedimentte organik madde ve sediment tane büyüklüğü yer almaktadır. Kommunitede baskın olarak Heteromastus filiformis ve Glycera tridactyla türleri, bu türlerden sonra Hediste diversicolor, Capitella capitata, Spio decoratus ve kommunite içerisinde daha az yoğunlukta bulunan türler arasındadırlar. Diğer türlere kıyasla, Polydora ciliata, Nepthys hombergii, Capitella giardi, Sigambra tentaculata, Prionospio multibranchiata, Malacoceros fuliginosus ve Streblospio shrubsolii gibi türler lagünde daha düşük yoğunluk göstermişlerdir. Çeşitlilik indeks değerleri, mevsimsel dönemde en yüksek bahar aylarında (H'=1.06) ve en düşük yaz aylarında (H'=0.66) gözlenmiştir. Türlerin ikincil üretimi ve beslenme davranışları aylık örneklemeler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Tuzluluk, sediment sıcaklığı, pH, Chl-a ve sediment tane büyüklüğü gibi faktörlerin faunanın biyokütle ve yoğunluğuyla önemli ölçüde bağlantılı olduğu, bununla birlikte çevresel faktörlerin Poliket dağılımı üzerinde düşük ölçüde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The composition and distribution of the polychaeta fauna on the soft bottom of the Homa Lagoon were presented with the relations between key environmental variables affected on the fauna and faunal distribution patterns between sampling periods January 2006-January 2007. Environmental variables considered included water temperature, salinity, dissolved oxygen, pH, Chl-a, nutrients, sediment temperature, organic matter content in sediments and sediment grain size. The community was characterized by Heteromastus filiformis, Glycera tridactyla. These were accompanied by species Hediste diversicolor. Capitella capitata. Spio decoratus. Some species such as Polydora ciliata, Nepthys hombergii. Capitella giardi, Sigambra tentaculata, Prionospio multibranchiata, Malacoceros fuliginosus and Streblospio shrubsolii had fewer densities compared to other species in the lagoon. Diversity exhibited a seasonal pattern with highest value was occurred in spring (H?=1.06) and lowest value was in summer (H?=0.66). Secondary production and feeding guilds of the species were indicated from monthly samplings. Salinity, sediment temperature, pH, Chl-a and particle size of the sediment highly correlated with biomass and density of the fauna. A weak correlation was occurred between environmental factors and the distribution of polychaetes.