Sinop kıyıları Polychaeta (annelida) faunasındaki mevsimsel değişimler
Seasonal changes of Polychaeta (annelida) fauna of the Coast of Sinop
- Tez No: 575590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEY KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sinop Yarımadası'nda yumuşak subsratumda dağılım gösteren Polychaeta faunasının ekolojik özelliklerini ve mevsimsel değişimleri saptamak amacıyla Ekim 2013-Temmuz 2014 tarihleri arasında örnekleme yapılmıştır. Bentik materyal 8 istasyondan Van Veen Grab kullanılarak 3 replikatlı olarak toplanmıştır. Faunistik inceleme sonucunda 29 familyaya ait 91 tür ve 33087 birey tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Galathowenia oculata (Zachs, 1923), Paradoneis armata Glémarec, 1966, Paralacydonia paradoxa Fauvel, 1913 ve Rhodine loveni Malmgren, 1865 Karadeniz faunası için, Glycera tridactyla Schmarda, 1861 ise Türkiye'nin Karadeniz kıyıları için yeni kayıtlardır. Saptanan türlerden baskınlık ve frekans değerleri en yüksek türler Prionospio (Minuspio) maciolekae Dagli ve Çinar, 2011, Micronephthys stammeri (Augener, 1932) ve Protodorvillea kefersteini (McIntosh, 1869)'dir. Araştırma bölgesindeki en yüksek tür sayısına sahip familya Syllidae (11 tür) olup bunu Spionidae, Nereididae ve Paraonidae takip etmektedir. En yüksek ortalama tür sayısı (29 tür) G2 no'lu istasyonda ilkbahar mevsiminde; en düşük ortalama tür sayısı (4 tür) G3 no'lu istasyonda kış mevsiminde saptanmıştır. En yüksek ortalama yoğunluk değeri (9470 birey/m2) G2 no'lu istasyonda yaz mevsiminde; en düşük ortalama yoğunluk değeri (357 birey/m2) G5 no'lu istasyonda sonbahar mevsiminde saptanmıştır. Ortalama çeşitlilik indeks değerleri en yüksek yaz döneminde H′=3,37 (G2), en düşük ise kış döneminde H′=1,25 (G3); ortalama düzenlilik indeks değerleri en yüksek ilkbahar döneminde J′=0,85 (G8) olarak, en düşük sonbahar döneminde J′=0,48 (G4) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to determine seasonal changes and ecological characteristics of Polychaeta fauna distributed in the soft subsratum along the coast of the Sinop Peninsula, sampling was conducted between October 2013 and July 2014. For this purpose, benthic samples were collected using a Van Veen Grab as 3 replicates in 8 stations seasonally. 91 species belonging to 29 families were identified. Of these, Galathowenia oculata (Zachs, 1923), Rhodine loveni Malmgren 1865, Paradoneis armata Glémarec, 1966 and Paralacydonia paradoxa Fauvel, 1913 are new record to the Black Sea fauna and Glycera tridactyla Schmarda, 1861 are new for the Turkish coast of the Black Sea. Prionospio (Minuspio) maciolekae Dagli and Çinar, 2011, Micronephthys stammeri (Augener, 1932) and Protodorvillea kefersteini (McIntosh, 1869) were most frequent and dominant species. Syllidae (11 species) was the most diverse family in the area, followed by Spionidae, Nereididae and Paraonidae. The highest mean number of species (29 species) was found in spring season at station G2; the lowest mean number of species (4 species) was determined in station G3 in winter. The highest mean density value (9470 individuals.m-2) was determined in G2 station in summer; the lowest mean density value (357 individuals.m-2) was calculated in autumn at station G5. The community parameters varied between seasonal; the highest mean diversity index value was calculated as H′=3.37 (G2) in summer, while the lowest mean value was Hʹ=1.25 (G3) in winter. The highest mean evenness index values was determined in spring [Jʹ=0.85 (G8)] and the lowest mean value was found [Jʹ=0.48 (G4)] in autumn.