A statistical information system for poison control centers
Zehir danışma merkezleri için bir istatistiksel bilgi sistemi
- Tez No: 276541
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Zehir danışma merkezleri (ZDM) zehirli veya tehlikeli maddelere maruz kalma durumlarında telefon ile acil ücretsiz uzman yardımı sağlayan modern sağlık birimleridir. ZDM'lerin amacı zehirlenme olgularında uygulanması gereken tedavi yöntemi hakkında ve ilaçların etkin ve güvenli kullanımı konularında doğru, güncel, kapsamlı ve hızlı bilgilendirme hizmeti sağlamaktır. ZDM'lerin bir başka önemli görevi de verdikleri eğitim ve yaptıkları araştırmalar ile hizmet verdikleri alanların gelişmesine katkıda bulunmaktır.Bu çalışmada bilgi sistemleri ve zehir danışma merkezleri hakkında verilen bilgilerden sonra zehir danışma merkezleri için geliştirilen istatistiksel bilgi sistemi tanıtılmıştır. Geliştirilen sistemin yapısı, geliştirme süreçleri ve bilgi sistemini oluşturan bileşenler açıklanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi İlaç ve Zehir Danışma Merkezi tarafından 1993 yılından bu yana toplanılan veriler geliştirilen bilgi sistemine aktarılmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi İlaç ve Zehir Danışma Merkezi'ne 2007 yılında bildirilen zehirlenme olgularının etyolojik, demografik ve klinik özelliklerinin araştırıldığı 2007 raporu da bu tez çalışması kapsamında sunulmuştur. Son olarak yapılan çalışma hakkında değerlendirmelerde bulunulmuş ileri çalışmalar konusunda öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A poison control center (PCC) is a modern health service unit that is able to provide immediate, free, and expert treatment advice and assistance over the telephone in case of exposure to poisonous or hazardous substances. The aims of PCC are to provide guidance for treatment strategies by giving right, current and comprehensive information rapidly in case of poisoning and to promote the safe, effective and proper use of medicines. Another major task of PCC is to disseminate and develop knowledge in these areas through teaching and research.In this study, after giving general information about information systems and poison control centers, the statistical information system being developed for poison control centers (SISPCC) has been presented. Development stages and structure of the developed system have been explained. The modules of the information system have been presented. Consequent to the entry into the developed information system of the collected data by Dokuz Eylül University Drug and Poison Information Center (DPIC) since 1993, results of the 2007 annual report have been given. This report analyzed the etiological, demographical and clinical characteristics of exposures reported to the DPIC in 2007. And finally, conclusion and some suggestions for further research were given.