Sol-jel yöntemi kullanılarak tekstil materyallerinin elektriksel, manyetik ve mikrodalga özelliklerinin modifikasyonu ile görünmezlik özelliği kazandırılması
Archieveing of stealthing property with modification of electrical, magnetic and microwave properties of textile materials by using sol-gel technique
  1. Tez No: 276549
  2. Yazar: NURHAN ONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Radar absorplayan maddeler (RAM) askeriyede karada, havada ve denizde görünmezlik savunma sistemlerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Uçak, roket, helikopter, gemi ve tank gibi her türlü askeri aracın veya askerin kendisinin uzaktaki bir radarla aydınlatılarak radar ara kesiti bilgisi ile hedef saptaması yapılmaktadır. Stratejik öneme sahip askeri araç ve silahların veya askerin kendisinin radar ara kesitlerinin azaltılması için gereken görünmezlik tekniklerinin geliştirilmesi önemlidir. Çünkü böylece hedeflerin daha güç tespit edilmesi ve tanınması sağlanır. Görünmezlik sağlayıcı malzemeler elektromanyetik enerjisinin kısmen ısı enerjisine dönüştüğü kayıplı malzemeler olabilir. Bu çeşit malzemelerin soğurucu etkisi çok önemlidir. Bu nedenle, bu tez çalışmasında; sol-jel tekniği ve kimyasal oksidatif polimerizasyon ile elde edilen soğurucu ve kayıplı bir malzeme ile tekstil yüzeyi kaplanmış, bu şekilde hafif ağırlıkta, kullanım kolaylığı ve esneklik özelliği olan radar absorplayıcı tekstil malzemesi üretilmesi amaçlanmıştır. Bu tekstil malzemesi ile görünmez yapılacak malzeme örtülerek hedefe görünmezlik özelliği kazandırılmış olacaktır.Sol-jel yöntemi ile üretilen manyetik tozların DTA-TG, XRD, SEM ve VSM kullanarak termal, strüktürel, morfolojik ve manyetik analizleri ve kaplanan kumaşların XRD, SEM, FTIR, VSM, multimetre, dielektrik analizör ve koaksiyal hat ve network analizör kullaranak strüktürel, morfolojik, yapısal, manyetik, eletriksel, dielektrik ve elektromanyetik özellikleri tespit edilmiştir. Ayrıca kaplanan kumaşların yıkama dayanımı, renk haslıkları ve kopma mukavemetleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Radar absorbing materials (RAM) constitute the part of stealthing defence systems for land, air and sea forces in military. While plane, rocket, helicopter, ship and tank as well soldier are illuminated with radar, target is established by radar cross section knowledge. It is important that stealthing techniques, which required for reducing radar cross section, are improved. Thus it is obtained that the target is hardly determined. Electromagnetic energy could be partly transformed to heat energy by lossy materials obtained with stealthing technologies. The absorbing effect of such materials is very important. Thus, in the thesis project, cotton fabric was coated with absorbing and lossy materials prepared using sol-gel processing and chemical oxidative polymerization. Hence, we aimed to produce the radar absorbing textile material which has the properties of light weight, flexible, easy handling. It may be achieved the stealthing technologies while the target was covered with coating textiles.The thermal, structural, morphological and magnetic properties of magnetic powders by sol-gel process using DTA-TG, XRD, SEM and VSM was determined. The structural, morphological, magnetic, electrical, dielectric and electromagnetic analysis of the coated fabrics using XRD, SEM, FTIR, VSM, multimeter, dielectric analyzer and coaxial line with network analyzer was carried out. Moreover washing durability, coloru fastness and tensile strength of the coated textiles was tested.