Üçüncü nesil adhesiv dentin bonding sistemlerin kaydırma kuvvetlerine karşı olan dirençlerinin ve kavite duvar uyumlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 27655
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. TİMUR ESENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
45 ÖZET: Yapılan araştırmada üç dental adhesivin dentine bağlanma ve sızıntı özellikleri in vitro olarak incelenmiştir. Çalışmamızda üçüncü nesil 3 ayrı bonding ajanının dentine bağlanma ve sızıntı yönünden incelenmesi kontrol grubuda dahil olmak üzere laboratuvarda 120 adet sağlam diş üzerinde yapılmıştır. Laboratuvar bağlantı deneyinde 60 tane sağlam molar dişin bukkal yüzeyine hazırlanan kompozit bloklar 37°C suda 24 saat bekletildikten sonra 0.5 mm/ dk yük hızı ile Testometrik cihazında kaydırma kuvvet testine tabi tutulmuştur. Bulunan değerler MPa cinsinden hesaplanmıştır. Sonuçlar variyans analizi ve Duncan testine göre istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda kullanılan bonding sistemlerinin dentine olan bağlanmayı arttırdığı bulunmuştur. Bonding sistemleri arasında Scotchbond 2 ve Tenure dentin bonding sisteminden en iyi netice alındığı, Gluma dentin bonding sis teminden ise daha düşük neticede alındığı bulunmuştur. Dentin bonding kullanılmayan kontrol grubunda ise bariz bir fark bulunmuş, dentine tutuculuğun çok düşük olduğu görülmüştür. İkinci laboratuvar mikrosızmtı deneyinde 60 tane sağlam molar dişlerin bukkal yüzüne köle kaviteleri açılmıştır ve kompozit dolgu uygulanmıştır. Örnekler 37°C suda 24 saat bekletildikten sonra 5°C, 37°C, 55°C de, % 0.5'lik bazik fuksin içinde 1 dakika süre ile 300 kere ısı sirkülasyonuna alınmıştır. Çıkarılan dişler tekrar bazik fuksin boyasında 24 saat bekletilmiştir. Sonra dişlerden bukko-lingual yönde kesitler alınıp stereomikroskobunda x25 büyütme ile bakılmıştır. Mikrosızınu deneyinin sonuçlan Khi- kare testi ile istatistiksel yönden incelenmiş ve gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Sonuçlara göre Tenure dentin bonding sisteminin sızıntıyı azaltmada en başarılı ajan olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In this study the effects of three dental adhesives bond strength and leakage properties were assesed in vitro. In two laboratory experiments three different bonding systems of third generation bonding systems including those of the control group, were experimentally studied for bonding strength and microleakage on 120 noncarious molar teeth. In laboratory experiment of the bond strength composite blocks mounted on the buccal surface of sixty sound teeth were stored in 37 C water for 24 hours and then at a Testometric Device with a crosshead speed of 0.5 mm/min was used to test the shear bond strength. The values were calculated as MPa. The results were evaluated statistically using Variance analysis method and Duncan test. At the result of the investigation it was found that bonding systems increased the bond strength to dentin. The best result was obtained from Scotchbond 2 and Tenure systems, Gluma gave a lower value of the products. In the control group with which no bonding system was used a significant difference was found, it was found that bond strength to dentin is very low. In the second laboratory microleakage experiment, sixty sound human molar teeth were used in the study. On the buccal surface of the teeth Black V cavities were prepared, and composite filling was applied. Specimens were immersed into 37°C water for 24 hours and later the specimens were thermocycled at 5°C, 37°C, 55 "C in a 0.5% basic fuchsin solution for 300 cycles with a dwell time of 1 mi nute. Then the teeth were embedded in a basic fuchsin dye for 24 hours. Later the teeth were sectioned bucco-lingually and were evaluated under stereomicroscope at x25 magnification. The results of microleakage test were analyzed using Khi-square test and it was found that there was a significant difference between groups. According to the results Tenure dentin bonding system was the most effective agent to decrease the leakage.