Mandibular headgear ve chin-cap'in ortodontik ve ortopedik etkilerinin sefalometrik olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 27656
  2. Yazar: TÜLİN ARUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT ERVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Çalışmamızda, CI III maloklüzyonların ortopedik yaklaşım ile tedavisinde etkili olan mandibular headgear ve chin-cap apareyleri klinik etkileri bakımından, hiç tedavi görmemiş CI III kontrol grubu ile ve birbirleri ile karşılaştırılmışlardır. Araştırmamıza her gruptan 20 'şer birey katılmıştır. Kontrol grubunu oluşturan 20 bireyin kontrol başındaki yaş ortalaması 8.24 yıl, mandibular headgear grubunu oluşturan 20 bireyin tedavi başındaki yaş ortalaması 8.26 yıl ve chin-cap grubunu oluşturan 20 bireyin tedavi başındaki yaş ortalaması 8.19 yıldır. Kontrol ve tedavi gruplarında gözlem süresi ortalama 1 yıldır. ölçümler, tedavi başında ve sonunda elde edilen lateral sefalometrik filmler üzerinde yapılmıştır. Ayrıca, Condylion noktasının daha iyi belirlenebilmesi için, tüm bireylerden normal lateral sefalogramlara ilave olarak ağız açık konumda çekilen lateral sefalometrik filmler alınmıştır. Çalışma sonunda, chin-cap ile mandibulanın geriye translasyonunun sağlandığı, ayrıca etkin bir vertikal boyut kontrolünün söz konusu olduğu bulunmuş ; buna karşın mandibular headgear 'in mandibulanın intramatriks büyümesini frenleyici etkisi olduğu ve vertikal boyutu artırdığı saptanmıştır. Dental yönden ise mandibular headgear ile etkin bir alt molar distalizasyonu sağlanırken, chin-cap ile üst molarların aktif mesializasyonu söz konusudur. Ayrıca, alt keser eğiminin artması da mandibular headgear 'in ilave bir etkisi olarak görülmektedir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, mandibular headgear and chin-cap, which are used in orthopedic approach to correct CI III malocclusions, are compared from the point of their clinical effectiveness, with nontreated CI III control group and with each other. Twenty subjects from each group were involved in our study. The average age of 20 subjects forming the control group was 8.24 years at the beginning of the control. The average age of 20 subjects forming the mandibular headgear group was 8.26 years and the average age of 20 subjects forming the chin-cap group was 8.19 years at the beginning of the treatment. The mean observation period was one year in both control and treatment groups. The measurements were made on the lateral cephalometric films which were taken at the beginning and at the end of the treatment. Furthermore, in order to determine the Condylion point more accurately, lateral cephalometric films taken open - mouth were obtained from all subjects, in addition to normal lateral cephalograms. At the end of the study, it was found that backward translation of the mandible was obtained with chin-cap, together with an effective control of vertical dimension. On the other hand, the mandibular headgear was observed to have an inhibitory effect on the intramatrix growth of the mandible and also to increase the vertical dimension. Dentally, while an effective lower molar distalisation could be obtained with mandibular headgear, active mesialisation of upper molars was feasible with chin- cap. Moreower, an increase in lower incisor inclination was noticed as an additional effect of mandibular headgear. 73