Kutu profil ana kirişli kompozit taşıyıcının analizi
Analysis of bridge crain with composite box beam main frame
- Tez No: 276551
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kompozitler son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan özellikle uzay, uçak ve otomotiv sanayileri gibi hafiflik/sağlamlık oranının yüksek olarak sağlanması şart olan sektörlerde kullanımı artan mühendislik malzemeleridir. Kompozitlerin çelikten hafif, alüminyumdan sağlam ve korozyona dayanıklı olduğunun belirtilmesi, malzemelerin önemini gün geçtikçe arttırmaktadır.Bu projenin amacı, pultruzyon yöntemiyle üretilmiş CTP profiller ile kontraplak malzemenin, civata-somun bağlantısıyla birleştirilmesinden oluşan kutu profilin kren ana taşıyıcı kirişi olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Bağlantı noktaları basit mafsallı sabit uzunluktaki kutu profilin, belirlenen faydalı yüklerde ve hareket yükleri altında nümerik ve deneysel olarak dinamik eğilme gerilmeleri tespit edilmiştir.Yapılan nümerik çalışmalarda kirişler Unigraphics (Versiyon 3.0) programında modellenmiştir. Sonlu eleman modellemesi AnsysWorkbench (Versiyon 11.0) programında gerçekleştirilmiş, oluşturulan sistemin dinamik yükler altındaki davranışı RecurDyn(Versiyon 7.0) programında belirlenmiştir. Bu çalışmada kirişlerde meydana gelen emniyetli sehim oranı dikkate alınmış olup, emniyetli sehim oranı ?kiriş uzunluğu/1000? olarak belirlenmiştir.Kullanılan CTP profiller EN13706'da EN23 olarak sınıflandırılmış E-camı fiber ve polyester resinden imal edilmiştir. Kontraplak malzeme olarak, sınıf değerleri F 50/30 E100/70 olan, fenol formaldehit tutkalı ile üretilmiş olan su kontraplağı tercih edilmiştir. Yapılan nümerik ve deneysel analizlerden elde edilen değerler sonuç bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, composites, an engineering material, have been used widely in space, plane and automotive industries, which require high ratio of light/resistance. Composites are becoming more important day by day, because composites are lighter than steel, more resistant than aluminum and also have higher corrosion resistance.The aim of this project is to find out , employability of the box beams as a main frame in overhead crane which are made of pultureted ?Double T? glass fiber reinforced profile, marin plywood and connected with screw and screw pin. In numeric and experimental studies, dynamic shear stresses of beams are tried to be findout, under defined motion load, for the simply supported box beam configuration.In numeric studies, beams have been modeled in Unigraphics (Version 3.0). AnsysWorkbench (Version 11.0) has been used in finite element modeling and behaviors of this system has been monitored under RecurDyn ( Version 7.0) At this study results of secure elasticity ratio on beams were noted and determined as ?length of beam /1000?.At this research, CTP profiles are classified as EN23 under EN13706 category and E-glass was made of fiber and polyester. As plywood material classification, values F 50/30 E100/70, marin plywood, which was produced by phenol formaldehyde glue, was preferred. Results from numeric and experimental analysis can be found at the conclusion of this study.