Çelik-beton karma yapıların sismik tasarımı
Seismic design of steel-concrete composite structures
- Tez No: 276552
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, çelik-beton karma (kompozit) yapı elemanlarının sismik tasarım kuralları anlatılmaktadır. Tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yapılan çalışmaya giriş, karma (kompozit) elemanların türleri, tarihçesi ve mevcut standartlar hakkında bilgi verilmektedir.İkinci bölümde, kompozit döşeme sistemini oluşturan elemanlar, konstrüktif kurallar, kompozit döşemelerin inşaat sürecinde ve kompozit çalışma sürecinde tasarımı anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, kompozit kirişlerin türleri, desteklenmesi, basit mesnetli ve sürekli kiriş türleri tasarımı anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, kompozit kolonların türleri, plastik davranışı ve tasarım yönetmelikleri anlatılmış, kompozit ve çelik kolon burkulma davranışlarının karşılaştırılması hakkında bilgi verilmiştir.Beşinci bölümde betonarme ve kompozit kolon kesitli yapıların sismik analizi yapılarak, yapı deplasmanları karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde, bu çalışmada elde edilen sonuçlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic design rules of the steel-concrete composite structural members, was explained. This M.Sc. Thesis consists of five chapters. First chapter includes introduction to the study, types and history of composite members, existing standards, were informed.In the second chapter, members of composite floor system, structural rules, design of profiled steel sheeting served as shuttering in the process of construction and composite, were explained. In the third chapter, the types of composite beams, propped of composite beams, design of continuous and simply supported composite beams, were explained.In the forth chapter, the types of composite columns, plastic behavior and design standards were explained, composite and steel columns are given information about the comparison of buckling behavior.In the fifth chapter, reinforced concrete structure and composite column cross section structure are seismic analyzed and the structures displacements are compared. Conclusions of the thesis work were summarized in sixth chapter.