Sorption of uranium using silica gel impregnated with benzoylthiourea derivatives
Benzoiltiyoüre türevli silika jelle uranyum tutunması
  1. Tez No: 276554
  2. Yazar: SİNEM AYDINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Benzoiltiyoüre türevlerinin (N,N-difenil-N-(3-metilbenzoil) tiyoüre ve difenil-N-(4-metilbenzoil)tiyoüre) silikajele emdirilmesi ile sorbentler hazırlandı. U(VI)'nın hazırlanan bu sorbentler ile önderiştirilmesi incelendi. UV-görünür absorbsiyon spektrometresi ile tayin öncesi özütleme şartları kesikli özütleme yöntemi kullanılarak optimize edildi. Nicel adsorpsiyon için optimum pH aralığı 3 ile 7 arasında belirlenmiştir. Uranium (VI)'nın nicel geri kazanımı 0.1 molar HCl ile sıyırma yapılarak sağlanmıştır. Uranyumun tutulma zamanı 5 ila 120 dakika zaman aralığında çalışıldı. Uranyumum %99 tutunması için denge zamanı 30 dakika olarak belirlendi. Uranyumum geri kazanımında elektrolitlerin ve çeşitli iyonların etkisi incelendi.. Optimum çalışma şartları altında U(VI) için dinamik doğrusal çalışma aralığı 0.25?10 ppm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Benzoylthiourea derivatives (N,N-diphenyl-N-(3-methylbenzoyl)thiourea and diphenyl-N-(4-methylbenzoyl)thiourea) were impregnated onto silica gel. The preconcentration of uranium(VI) from aqueous solution was investigated. Extraction conditions were optimized in batch method prior to determination by uv-visible absorption spectrometry. The opthimum pH for quantitative adsorption is 3- 7. Quantitative recovery of uranium (VI) was achieved by stripping with 0.1 molar HCl. The effects of sorption time was studied. The contact time was studied in the range of 5 to 120 min. Equilibration time was determined as 30 min for 99%sorption of U(VI). The effects of common electrolytes and diverse ions on the recovery of U(VI) was studied. Under optimal conditions, dynamic linear range