Detecting - embedding data in image files
Görüntü dosyalarında gömülü data bulma - gömme
- Tez No: 276561
- Danışmanlar: DR. MALİK KEMAL ŞİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Steganografi bir çeşit bilgi saklama tekniğidir ve veriyi (metin, ses, görsel?) resim, ses, ya da metin dosyası gibi taşıyıcı ortamlardan kendisine uygun olanının içerisine saklamaya çalışır. Taşıyıcı dosya bir alıcıya, üçüncü şahısların içerisinde gizlenmiş bir mesaj olduğu bilgisinden habersiz olarak gönderilebilir. Amaç mesajın gizliliği sağlamak ve gizliliğinin ortadan kalktığı durumlarda ise bazı kriptografik yöntemler sayesinde üçüncü şahıslar tarafından okunabilirliğini ortadan kaldırmaktır. Bu çalışma en az öneme sahip bitleri(LSB) ekleme tekniğine dayanan BMP steganografi algoritmasına yeni bir yaklaşım sunar. Güvenlik ihtiyacından dolayı LSB tekniğine birtakım yeni adımlar eklenildi. Bu çalışma BMP resim dosyalarına çıplak gözle farkedilmeyecek şekilde başka bir veriyi saklar. Bilgi saklama ve saklanan bilgiyi geri alma işlemleri sunulan görsel arayüz ile yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Steganography is a kind of information hiding technique that hide a data (text, sound, image?) in an appropriate carrier for example an image or an audio file. The carrier can then be sent to a receiver without anyone else knowing that it contains a hidden message. The objective is to hide the existence of the message and make it diffucult to read with some cryptographic methods. This study gives a new approach to BMP Steganography algorithm which is based on Least Significant Bit (LSB) insertion technique. Due to security option requirements some extra steps are added to LSB technique. This study accepts BMP images as a cover file and any message can be embedded into the cover file without significant changesperceived by a naked eye. Both encoding and decoding can be done using the visual interface of the tool.