Ortam ve yöntem bağımsız steganografik kütüphane tasarımı
Design of a media and method independent steganographic library
- Tez No: 321631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bilgi güvenliğine gereksinim her geçen gün artmaktadır. Bu gereksinimi karşılamada steganografik yöntemler önemli bir yere sahiptir. Steganografi temel olarak, bir varlığın bir yere saklanmasını ve istenen kimseler tarafından saklanan yerden çıkarılmasını hedefler. Üçüncü şahısların saklı varlığı algılayamaması ana amaçtır. Toprağa gömülmüş define buna örnek olarak verilebilir. Elektronik ortamda steganografi, bir bit dizesinin içerisine başka bir bit dizesini saklamaktır. Bu çalışmanın amacı elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek steganografi çeşitlerini bir kütüphanede toplamaktır. Bu bağlamda ortamdan ve yöntemden bağımsız steganografik bir kütüphane tasarlanmış ve bu kütüphaneyi kullanan bir uygulama geliştirilmiştir. Kullanılan tasarım desenleriyle kütüphanede esneklik sağlanmış böylece yeni yöntem ve ortamların kolayca eklenebilmesine imkan verilmiştir. Bu kütüphane ile ses, görüntü ve video dosyaları üzerinde saklama işlemi yapılabilmektedir. Yöntem olarak LSB (Least Significant Bit), LSBM (Least Significant Bit Matching) ve LSD (Least Significant Digit) yöntemleri desteklenmektedir. Literatürde yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu saklama ortamı olarak ses ve görüntü dosyalarını kullanmaktadırlar. Bu ortamlar ise boyutları gereği saklama kapasitesini sınırlamaktadırlar. Bu çalışmayı diğerlerinden ayıran özellik video dosyaları üzerinde saklama yaparak kapasite kısıtını aşması ve video dosyasının görüntü ve ses alanını birlikte kullanarak güvenliği bir üst seviyeye çıkarmasıdır. Ayrıca çalışma kapsamında web kamerasından alınan videoya gerçek zamanlı olarak saklama gerçekleştirilmiştir. Böylece gizli nesnenin boyutuna göre video üretilmesi sağlanmıştır. Aynı zamanda orijinal video ile karşılaştırarak steganografinin varlığını tespit etme ihtimali ortadan kaldırılmıştır. Yapılan saklama işlemlerinin başarımı çeşitli steganaliz ve gürültü ölçme yöntemleriyle değerlendirilmiş ve bunların sonuçları verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Steganografi, Veri gizleme, Veri gömme, LSB
Özet (Çeviri)
Demand on information security increases day by day. To meet this requirement, steganographic techniques have a considerable place. Basically steganogoraphy aims hiding an entity into a place and its extraction by desired people. Undetectability of hidden entity by third parties is the main objective. Buried treasure could be an example for this. Electronic steganography is hiding a bit stream into another bit stream. Objective of this work is to gather some methods of steganography in a library that would be achieved at the electronic medium in a library. In this context a steganographic library independent from medium and method is designed and an application which uses this library is developed. By using design patterns, flexibility in the library is achieved, thus easily adding new techniques and mediums becomes possible. It can hide data on sound, image and video files. LSB, LSBM and LSD methods are supported. Most of the studies in the literature utilizes audio and image files as hiding medium. Because of their capacity, these medias limit hiding capacity. This work exceeds this limit as it can hide on video files. The key point that distinguishes this work from others is that it uses both image and audio domain together in video file so it takes security to an upper level. Also real time hiding into video taken from webcam is implemented within the scope of this work. Thus video production according to the size of secret file is provided. Meanwhile possibility of detecting the existence of steganography by comparing with original video has been suppressed. The success of hiding process is evaluated with various steganalysis and noise measurement methods and the results have been given.Key Words : Steganography, Data hiding, Data embedding, LSB